19. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Milovníci politických podpásovek, těšte se. Vládu čekají třaskavé hádky

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Je nabito k politické přestřelce. Na jedné straně členové vládní ČSSD, na druhé straně členové taktéž vládního ANO. A příležitostí, kdy vmést soupeři příhodnou jedovatost, bude dnes docela dost.

Odpoledne se sejde koaliční rada vlády. A bude řešit, jak naložit s přebytkem loňského rozpočtu 62 miliard korun. Tedy půjde o to, která strana před volbami více rozdá... Komu? To se uvidí. Koaliční lídři budou také řešit elektronickou evidenci tržeb (EET). A pak korunové dluhopisy, jak zvolal na sociální síti ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

18.dubna 2017 v 11:31, příspěvek archivován: 18.dubna 2017 v 21:28

Ministr Babiš a podnik. Jančura mají společnou zálibu: jak díky korun.dluhopisům neplatit daně. Co na to daň.správa? https://t.co/Saz9QKnRh8

18.dubna 2017 v 16:18, příspěvek archivován: 18.dubna 2017 v 21:28

Další veřejně aktivní miliardář se vyhýbá placení daní? A FS honí jen trhovce? Tak to ne! Téma pro zítřejší koaliční radu! https://t.co/MOORLhFp5B

Ještě jedno téma rozdělí vládní politiky. V případu takzvaného „lex Babiš“ se schyluje k pikantní zápletce. Prezident Miloš Zeman vytrvale bojuje za svého spojence vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Zákon, který míří na podnikání vlivného člena vlády, proto napadl u Ústavního soudu jako protiústavní. Naopak ČSSD brojí za zachování normy. Když kabinetem projde návrh, připojí se vláda jako vedlejší účastník do soudního řízení.

Úvodní výkop ale patrně obstará místopředseda ČSSD a šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, jenž hodlá na tiskové konferenci komentovat dění na ministerstvu obrany, které vede Martin Stropnický (ANO).

A vše možná zakončí Superdebata: Česká republika na rozcestí, kterou pořádá Politologický klub FSV UK od 17 hodin. Účastní se v první části Andrej Babiš (ANO), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Miroslav Kalousek (TOP 09), Tomio Okamura (SPD ), Vojtěch Filip (KSČM), Zbyněk Stanjura (ODS). Ve druhé polovině bývalí premiéři Jiří Paroubek, Petr Pithart a Vladimír Špidla. Objímat se a plácat se po zádech se všichni tito pánové asi nebudou.

Milovníci politických útoků, urážek, výpadů či podpásovek si přijdou na své.

A co se ještě bude dít?

Budeme sledovat počasí, které je opravdu aprílové.

Senát na jednání rozhodne, zda vyhoví nominaci prezidenta Miloše Zemana a pošle do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů publicistku Lenku Procházkovou. Spisovatelka sice byla za minulého režimu aktivní v disentu, dnes ale dráždí svými kontroverzními názory včetně sepětí s KSČM. V pohledu na Procházkovou se rozchází i stávající členové rady, podle některých nemá pro práci mezi nimi kvalifikaci.

„Asi by mě víc překvapilo, kdyby pan prezident navrhl někoho kvalifikovaného – historika, metodika historické vědy, archiváře, právníka, ekonoma,“ okomentovala pro Lidovky.cz nominaci Procházkové předsedkyně Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Emilie Benešová. Tak co na to Senát?

„Tiskovku“ chystá i Česká inspekce životního prostředí. Prozradí, komu udělila loni nejvyšší pokutu, kolik učinila kontrol nebo jak se testují šperky.

Quo vadis rehabilitace? Takový titul má mezinárodní konference 10. Pfeifferovy dny. Pokud vás zajímá, které technologie a léčebné postupy se v rehabilitaci osvědčují či jestli může tisíckrát opakovaný pohyb přimět ochrnutou ruku k činnosti, přijdete si na své.

A hokejové Brno bude možná slavit titul. Ve finále extraligy vede nad Libercem 3:0 na zápasy a od 17.20 hostí doma čtvrté utkání.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz