21. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Ministři EU projednají boj proti dezinformacím, ODS představí eurokandidátku

Evropská unie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie | foto: Reuters

PRAHA V Bruselu proběhne jednání ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie, jehož tématem bude mimo jiné postup v boji proti dezinformacím.

Česko na místě reprezentuje Tomáš Petříček (ČSSD). EU považuje záměrné a masové šíření dezinformací za obrovské bezprostřední ohrožení demokratických systémů, a chce proto proti němu intenzivněji bojovat. Evropská komise má příslušné návrhy předložit v březnu.

Komise už začátkem prosince zveřejnila plán na výrazné personální a finanční posílení specializovaného týmu, který v rámci unijní diplomatické služby odhaluje dezinformace. Finance na jeho činnost chce více než zdvojnásobit.

Ministři rovněž proberou situaci ve Venezuele, kde panuje politická nestabilita a vývoji v Kongu po prezidentských volbách, které Africká unie označila za pochybné.

Vývoj kolem brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová parlamentu předloží alternativní plán dalšího postupu po odmítnutí brexitové dohody. Skupina poslanců napříč stranami předloží zákon, který požaduje prodloužení jednání s EU, pokud Dolní sněmovna dohodu neschválí.

Španělský soud bude projednávat případ daňových úniků fotbalisty Cristiana Ronalda. Třiatřicetiletý Portugalec se podle obvinění v letech 2011 až 2014 vyhýbal placení daní z osobnostních práv, za což mu hrozil trest až na tři a půl roku a pokuta 28 milionů eur. Pětinásobný vítěz Zlatého míče původně provinění odmítl s vysvětlením, že jen využil možnosti, kterou během jeho předchozího působení v Manchesteru United považovaly britské úřady za „legální a legitimní“. V květnu se však k daňovým únikům přiznal a následně dospěl s úřady k dohodě - zaplatil pokutu 19 milionů eur a dostal dvouletou podmínku.

Vlády bude na svém jednání mimo jiné řešit:

  • návrh zákona o realitním zprostředkování a změna živnostenského zákona,
  • návrh novely zákona o Státním pozemkovém úřadu,
  • návrh na aktualizaci Politiky územního rozvoje ČR kvůli přípravě výstavby přehrady Vlachovice,
  • závěrečné vyhodnocení programu rozvoje a obnovy materiálně-technické základny státních kulturních zařízení,
  • analýza stavu výzkumu, vývoje a inovací v ČR a jejich srovnání se zahraničím v roce 2017, závěry kontrolních akcí NKÚ.

ODS odpoledne představí konečnou podobu kandidátky do evropských voleb, kterou vede jako lídr Jan Zahradil.

V 19.30 proběhne slavnostní vyhlášení výsledků prestižního žebříčku TOP ženy Česka 2018. Akce se zúčastní předseda Senátu Jaroslav Kubera. Jmenovány budou ženy v kategoriích TOP podnikatelka, TOP manažerka, TOP žena veřejné sféry a TOP start-up.

Najdete na Lidovky.cz