22. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Na menších tocích hrozí povodně a dozvuky kauzy ProMoPro. Bude vyhlášena Absurdita roku

Jana Hendrichová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Hendrichová | foto: MAFRA - Michal Šula

V části České republiky kvůli vydatným dešťům začíná platit povodňová pohotovost. Odvolací soud rozhodne o odškodnění bývalé náměstkyni Alexandra Vondry v kauze ProMoPro. Na podnikatelských soutěžích opět vyhlásí anticenu Absurdita roku, která upozorňuje na nesmyslné byrokratické povinnosti.

Vydatné srážky v severovýchodní polovině Česka mohou rychle rozvodnit menší toky. Povodňová pohotovost, tedy možné vystoupání hladin až na druhý povodňový stupeň, platí od středeční osmé hodiny ranní do odvolání pro Moravskoslezský kraj a části Olomouckého a Pardubického kraje. V pohotovosti bude i povodí horní Jizery na Liberecku, dále Metuje, Stěnavy, Divoké Orlice či horního Labe v Královéhradeckém kraji.

Odvolací soud vynese rozhodnutí o odškodnění Jany Hendrichové v kauze ProMoPro. Hendrichová vedla sekci pro předsednictví ČR v Radě EU a byla náměstkyní tehdejšího ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry. Prvoinstanční soud jí přiřkl 570 tisíc korun za nezákonné stíhání, které trvalo téměř pět let. Ministerstvo spravedlnosti se odvolalo. Hendrichovou spolu s dalšími úředníky žalobce vinil z bezdůvodného vyloučení všech uchazečů z tendru na zajištění audiovizuální techniky v rámci českého předsednictví EU v roce 2009, kromě ProMoPra.

Na Pražském hradě bude setkání nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice. Zúčastní se prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, předsedové obou komor parlamentu Radek Vondráček a Jaroslav Kubera a vybraní ministři.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o návrhu Krajského soudu v Hradci Králové na zrušení části novely zákona o provozu na pozemních komunikacích. Jde o takzvaná vozidla v polopřevodu, která původní majitel odhlásil, ale nový řádně nepřihlásil. Po 30. červnu 2015 už nemohla do provozu. Podle krajského soudu, který se konkrétně zabýval motocyklem v polopřevodu, jde v podstatě o formu vyvlastnění.

Ústavní soud rovněž zveřejní své rozhodnutí o návrhu na zrušení právní úpravy uchovávání provozních a lokalizačních údajů z telekomunikačního provozu. Operátoři musí data archivovat půl roku, na vyžádání je poskytují policii či tajným službám. Návrh na zrušení této povinnosti podala k ÚS skupina 58 poslanců. Podle nich je nynější právní úprava protiústavní, jelikož je plošná. Týká se totiž i osob, které nejsou nezvěstné, ani ze strany policie prověřované.

Vyhlášení výsledků ankety Absurdita roku 2019, která je součástí podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku. Cílem Absurdity roku je upozornit na nejnesmyslnější byrokratické povinnosti uložené podnikatelům. Vítězem loňského ročníku se stalo zadržování nadměrných odpočtů DPH v průběhu kontroly finančního úřadu.

Prezident republiky Miloš Zeman předá ocenění Zlatý záchranářský kříž za nejlepší záchranářské činy roku 2018.

Na Masarykově univerzitě v Brně bude mezinárodní kybernetické cvičení pořádané Národním ústavem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Cvičení se účastní dva týmy z Česka, tým ze Slovenska, z Izraele a složený evropský tým.

V Jaderná elektrárně Dukovany se uskuteční bezpečnostní den. Jeho součástí bude prezentace zabezpečení elektrárny s pomocí armády, policie a bezpečnostní agentury.

vagDavid Vagaday

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!