23. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Na Slovensku se bude opět demonstrovat a USA spouští kritizovaná cla

Lidé v Bratislavě na pochodu na počest novináře Kuciaka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v Bratislavě na pochodu na počest novináře Kuciaka. | foto: Reuters

Po jmenování nové vlády poprvé zasedne slovenská poslanecká sněmovna, v ulicích se měsíc po kauzy vraždě novináře Jána Kuciaka, která vedla k pádu vlády, chystají protesty i tichý průvod. Spojené státy by dnes měly zavést cla na dovoz oceli a hliníku a u soudu s exhejtmanem Davidem Rathem budou pokračovat závěrečné řeči.

Slovensko s novou vládou. Na Slovensku po jmenování nové vlády Petera Pellegriniho začne dopoledne schůze slovenské sněmovny, která má na programu kromě jiného návrh programového prohlášení vlády. Na odpoledne jsou naplánovány demonstrace, které se v uplynulých dvou týdnech uskutečnily proti předchozí vládě Roberta Fica. V Bratislavě bylo konání protestu zrušeno, studenti organizují tichý průvod ulicemi města. Koná se měsíc od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, kteří mohli zemřít ve dnech mezi 22. a 25. únorem.

Za Kuciaka v Česku. Demonstrace Za slušné Slovensko proběhne v pět hodin odpoledne na pražském Václavském náměstí. Pořádá ji spolek Pražská kaviareň.

O brexitu bez Británie. Prezidenti a premiéři 27 zemí Unie by na dnešním závěrečném summitu EU, už bez britské premiérky Theresy Mayové, měli od rána diskutovat o stávajícím stavu jednání s Londýnem o britském odchodu z bloku a odsouhlasit pokyny pro unijního vyjednavače Michela Barniera a jeho tým k diskusi o budoucí podobě vzájemných vztahů. Šéfové států a vlád eurozóny by pak měli projednat budoucnost evropské hospodářské a měnové unie.

Co čeká katalánské separatisty? Španělský nejvyšší soud dnes dopoledne předvolá členy bývalé katalánské vlády i bývalé vedení tamního parlamentu, kteří jsou obviněni kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Soudce jim má formálně sdělit obžalobu. Na některé může opět uvalit vazbu, může případně také vydat znovu evropský zatykač na Carlese Puigdemonta a další exministry, kteří jsou v Belgii.

Americká cla. Dnes mají vstoupit v platnost americká cla na dovoz oceli a hliníku, jejich zavedení podepsal prezident Donald Trump 8. března a dočkala se mezinárodní kritiky. Podle čtvrtečních informací se cla, která mohla vyvolat obchodní válku mezi USA a Evropou, nakonec nebudou vztahovat na země EU a několik dalších států.

Rath u soudu. Na Krajském soudu v Praze budou od rána pokračovat závěrečné řeči v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Státní zástupce Petr Jirát pro něj navrhuje až 9 let vězení a propadnutí majetku.

Fajt vs. Zeman. Městský soud v Praze dnes projedná správní žalobu docenta Jiřího Fajta a Univerzity Karlovy, kteří se domáhají ochrany před nezákonným zásahem. Prezident Miloš Zeman Fajta nejmenoval profesorem.

Bludné balvany. Český klub skeptiků Sisyfos v 17 hodin vyhlásí na půdě Matematicko-fyzikální fakulty UK anticeny Bludný balvan za matení veřejnosti.

Zaměstnanci Air France ve stávce. Kvůli stávce personálu za vyšší platy má být zrušena čtvrtina letů společnosti Air France. Na protest proti vládním reformám veřejného sektoru ve Francii už ve čtvrtek stávkovaly kromě zaměstnanců zmíněné aerolinky i tisíce železničářů, pracovníků pařížské městské dopravy, ale také učitelů.

První zasedání italského parlamentu. Dnes dopoledne poprvé od voleb zasedne italský parlament a měla by proběhnout volba předsedů Poslanecké sněmovny i Senátu. Očekává se, že jednu z komor získá vítězná středopravá koalice a druhou nejsilnější strana Hnutí pěti hvězd.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!