2. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Norové se opět pokusí vyzvednout těla českých horolezců

Uprostřed masivu Trolltindane v Norsku je vidět nejvyšší kolmá horská stěna... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprostřed masivu Trolltindane v Norsku je vidět nejvyšší kolmá horská stěna... | foto: CC BY-SA 3.0: Ximonic; Wikimedia

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Norští záchranáři se znovu pokusí o vyzvednutí těl dvou českých horolezců, kteří zahynuli na kolmé skalní stěně Trollveggen. Úterní pokus o jejich vyproštění nebyl úspěšný. Těla byla lokalizována v pondělí ve čtyři hodiny odpoledne na dolním okraji stěny, která je nejvyšší svého druhu v Evropě.

Obvodní soud pro Prahu 2 se začne zabývat žalobou Aleny Vitáskové na ministerstvo spravedlnosti. Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu se domáhá 35 milionů korun a úroků v souvislosti s jejím trestním stíháním v kauze solárních elektráren bratrů Alexandra a Zdeňka Zemkových. Řízení o odškodném bude ale zřejmě chtít přerušit, protože Nejvyšší soud v mezičase zrušil její osvobozující rozsudek.

Japonsko dnes vyhrotilo rostoucí spory s Jižní Koreou, když dlouholetého spojence vyřadilo ze seznamu preferovaných obchodních partnerů. Opatření, které zemi umožní lépe kontrolovat vývoz zvláště některých citlivých materiálů, přichází v době pře o kompenzace za nucenou práci Korejců pro Japonsko během druhé světové války. Soul dal najevo zklamání a slíbil odvetu.

Praha vyvěsí při příležitosti Mezinárodního dne romského holoklaustu na budovu Nové radnice romské vlajky. Akce začíná v v 10:00, zúčastní se jí primátor Zdeněk Hřib, předseda klubu pražských zastupitelů Praha sobě Jan Čižinský a další.

V Osvětimi se uskuteční připomínka 75. výročí zavraždění tří tisícovek Romů v plynových komorách nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora Osvětim-Březinka v noci z 2. na 3. srpna 1944 . Na území bývalého tábora se koná pietní akce, Polsko si výročí připomíná jako Den vzpomínky na vyhlazení Sintů a Romů.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček navštíví jadernou elektrárnu Temelín. V 11:30 se očekává jeho tisková konference, které se zúčastní i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Tématy budou otázky jaderné energetiky i výsledky průzkumu veřejného mínění o podpoře jaderné energetiky v Česku.

Česká národní banka vydá v návaznosti na zveřejnění nové prognózy ČNB první kapitolu Zprávy o inflaci obsahující shrnutí ekonomické situace a tabulky s makroekonomickými odhady, včetně odhadu vývoje veřejných financí.

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v Římě setká s italským premiérem Giuseppem Contem.

V Ženevě začíná zasedání Mezivládního panelu pro změny klimatu, který 8. srpna zveřejní zvláštní zprávu o změnách podnebí, desertifikaci, degradaci půdy, udržitelném podnebí a potravinové bezpečnosti.

Spojené státy americké oficiálně opustí dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), uzavřenou s někdejším Sovětským svazem na sklonku studené války.

Ve Znojmě dnes budou Slavnosti okurek, jejichž součástí je kulturní a zábavní program, soutěže a farmářský trh.

V zatopeném lomu v obci Hřiměždice na Příbramsku začíná 20. ročník cliffdivingových závodů Highjump, extrémního skákání do vody. Pokračují 3. srpna.

Lidovky.cz