2. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Norové se opět pokusí vyzvednout těla českých horolezců

Uprostřed masivu Trolltindane v Norsku je vidět nejvyšší kolmá horská stěna... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprostřed masivu Trolltindane v Norsku je vidět nejvyšší kolmá horská stěna... | foto: CC BY-SA 3.0: Ximonic; Wikimedia

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Norští záchranáři se znovu pokusí o vyzvednutí těl dvou českých horolezců, kteří zahynuli na kolmé skalní stěně Trollveggen. Úterní pokus o jejich vyproštění nebyl úspěšný. Těla byla lokalizována v pondělí ve čtyři hodiny odpoledne na dolním okraji stěny, která je nejvyšší svého druhu v Evropě.

Obvodní soud pro Prahu 2 se začne zabývat žalobou Aleny Vitáskové na ministerstvo spravedlnosti. Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu se domáhá 35 milionů korun a úroků v souvislosti s jejím trestním stíháním v kauze solárních elektráren bratrů Alexandra a Zdeňka Zemkových. Řízení o odškodném bude ale zřejmě chtít přerušit, protože Nejvyšší soud v mezičase zrušil její osvobozující rozsudek.

Japonsko dnes vyhrotilo rostoucí spory s Jižní Koreou, když dlouholetého spojence vyřadilo ze seznamu preferovaných obchodních partnerů. Opatření, které zemi umožní lépe kontrolovat vývoz zvláště některých citlivých materiálů, přichází v době pře o kompenzace za nucenou práci Korejců pro Japonsko během druhé světové války. Soul dal najevo zklamání a slíbil odvetu.

Praha vyvěsí při příležitosti Mezinárodního dne romského holoklaustu na budovu Nové radnice romské vlajky. Akce začíná v v 10:00, zúčastní se jí primátor Zdeněk Hřib, předseda klubu pražských zastupitelů Praha sobě Jan Čižinský a další.

V Osvětimi se uskuteční připomínka 75. výročí zavraždění tří tisícovek Romů v plynových komorách nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora Osvětim-Březinka v noci z 2. na 3. srpna 1944 . Na území bývalého tábora se koná pietní akce, Polsko si výročí připomíná jako Den vzpomínky na vyhlazení Sintů a Romů.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček navštíví jadernou elektrárnu Temelín. V 11:30 se očekává jeho tisková konference, které se zúčastní i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Tématy budou otázky jaderné energetiky i výsledky průzkumu veřejného mínění o podpoře jaderné energetiky v Česku.

Česká národní banka vydá v návaznosti na zveřejnění nové prognózy ČNB první kapitolu Zprávy o inflaci obsahující shrnutí ekonomické situace a tabulky s makroekonomickými odhady, včetně odhadu vývoje veřejných financí.

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v Římě setká s italským premiérem Giuseppem Contem.

V Ženevě začíná zasedání Mezivládního panelu pro změny klimatu, který 8. srpna zveřejní zvláštní zprávu o změnách podnebí, desertifikaci, degradaci půdy, udržitelném podnebí a potravinové bezpečnosti.

Spojené státy americké oficiálně opustí dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), uzavřenou s někdejším Sovětským svazem na sklonku studené války.

Ve Znojmě dnes budou Slavnosti okurek, jejichž součástí je kulturní a zábavní program, soutěže a farmářský trh.

V zatopeném lomu v obci Hřiměždice na Příbramsku začíná 20. ročník cliffdivingových závodů Highjump, extrémního skákání do vody. Pokračují 3. srpna.

Lidovky.cz

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.