13. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

O Uberu bude slyšet v ulicích Prahy i u Ústavního soudu. A kdo bude starostou Jerualéma

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Reuters

Jméno společnosti Uber dnes zazní u Ústavního soudu i na demonstraci taxikářů. V Izraeli se bude rozhodovat o starostovi Jeruzaléma a první dáma Michelle Obamová vydává otevřenou autobiografii.

Uber u ústavního soudu. Ústavní soud dnes veřejně vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti společnosti Lido Taxi Radio. Domáhala se vydání předběžného opatření, na jehož základě by společnost Uber nemohla v Brně provozovat svou alternativní taxislužbu. Krajský soud v Brně návrhu na předběžné opatření vyhověl, Vrchní soud v Olomouci nikoliv. Následovala ústavní stížnost. Uber momentálně v Brně nejezdí, čeká na meritorní výsledek soudního sporu.

Protest taxikářů. Od dopoledne se na náměstí Jana Palacha v Praze bude konat protest taxikářů proti nečinnosti státní správy nazvaný A dost!. Akci svolalo na facebookovém profilu Sdružení českých taxikářů, které dlouhodobě vystupuje proti postupu státu vůči alternativním poskytovatelům taxislužeb typu Uber či Taxify. Protestující budou z náměstí pochodovat přes Mánesův most k sídlu vlády. Konec protestu je plánovaný do 20.00.

Dění v Izraeli. Ministr zahraničí Tomáš Petříček navštíví Izrael a Palestinu. V Izraeli se dnes zároveň uskuteční druhé kolo komunálních voleb. Rozhodne se v nich mimo jiné o starostovi Jeruzaléma. V zemi zároveň pokračuje proces se Sarou Netanjahuovou, manželkou současného izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, která je podezřelá z podvodu a zpronevěry. Hrozí jí až pět let vězení.

Praha bude jednat o dopravě. Na programu dnešního jednání rady hlavního města je oprava předpolí Hlávkova mostu, výstavba Dvoreckého mostu nebo provoz MHD o adventních víkendech.

Pokračuje schůze sněmovny. Poslanci by dnes odpoledne měli debatovat o případných sankcích vůči Saúdské Arábii a o zvyšování platů učitelů. V prvním čtení je na programu novela KDU-ČSL, díky níž by učitelům vzrostly příplatky.

Vánoční program ČT. Česká televize představí letošní vánoční program. Představení se zúčastní generální ředitel ČT Petr Dvořák, ředitel programu Milan Fridrich a protagonisté a tvůrci vánočního vysílání.

Babiš v Palermu. Český premiér Andrej Babiš se dnes v Palermu zúčastní mezinárodní konference o stabilizaci Libye, kterou pořádá italská vláda.

Růžový diamant. V Ženevě se bude dražit růžový diamant Pink Legacy, který má téměř 19 karátů. Odhaduje se, že by za něj zájemce mohl zaplatit 30 až 50 milionů dolarů.

Drogový boss u soudu. Porota v New Yorku vyslechne úvodní řeči obhajoby a žalobců v procesu s mexickým drogovým bossem Joaquínem Guzmánem, přezdívaným El Chapo (Prcek). Je obžalován mimo jiné z trestných činů vraždy, únosu, pašování drog či praní špinavých peněz.

Obamová vydává knihu. Bývalá americká první dáma Michelle Obamová vydává otevřenou autobiografii s názvem Becoming. V ní mimo jiné píše o svém potratu a umělém oplodnění.

Doprava zdarma. V poledne začíná akce Dny dopravy zdarma, téměř 1300 e-shopů odpustí zákazníkům do 15. listopadu poštovné.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.