Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří loď, která blokovala Suez, může odplout. Vláda upraví sporné nařízení o podpoře po tornádu

  5:00
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Vyprošťování lodi trvalo téměř týden. Nyní je opět v pohybu. foto: Reuters

Mimořádné jednání vlády. Jeho hlavním bodem má být úprava nařízení, podle kterého se státní podpora pro lidi zasažené bouří a tornádem na jižní Moravě a Lounsku snižuje o příjmy z veřejných sbírek. „Spornou větu o darech z pravidel vyjmeme. Úředníci to mysleli dobře, ale je to nesmysl, vyvolává to jen nejasnosti,“ uvedla ministryně Klára Dostálová.

Začne řádná červencová schůze sněmovny. Poslanci by mohli schvalovat předlohu k elektronizaci zdravotnictví a poslanecké novely k sociálním dávkám a k zavedení nejméně pětitýdenní dovolené. Program jednání bude teprve stanoven. ODS chce jako první bod zařadit jednání o státní podpoře pro lidi po bouři a tornádu na jižní Moravě.

Začíná mimořádný termín státních maturitních testů pro studenty, kteří byli při řádném termínu v květnu v karanténě. Zároveň se konají opravné testy pro maturanty, kteří v květnu neuspěli a kterým dalo MŠMT kvůli epidemii covidu-19 o jeden opravný pokus navíc. Testy skončí 9. července.

Do dneška se mohou hlásit účastníci tendru na jednoho distributora vakcín proti covidu-19.

Obří kontejnerová loď Ever Given, která v březnu zablokovala Suez, bude moci odplout z Velkého hořkého jezera, kde ji drží správa průplavu.

V Maďarsku má vstoupit v platnost kontroverzní zákon, který zakazuje „propagaci“ homosexuality mezi nezletilými.

U vídeňského zemského soudu startuje proces proti sedmi lidem obžalovaným z napomáhání teroristické organizaci Islámský stát. Hlavní obžalovaný, muž původem z Čečenska jménem Turpal I., při bojích v Sýrii údajně zastával vůdčí postavení ve skupině Čečenů. Ta byla podle obžaloby nechvalně známá mimořádnou brutalitou.

Na burze v Londýně se začne obchodovat s akciemi společnosti Wise, která se specializuje na převody peněz.

Fotbalisté Dánska po čtvrtfinálové výhře 2:1 nad Českou republikou zkusí v dnešním semifinále mistrovství Evropy v Londýně překvapit favorizovanou Anglii. Domácí, kteří na turnaji ještě neinkasovali, usilují o premiérový postup do finále Eura. Utkání na stadionu Wembley začne ve 21:00.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...