17. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Odbory budou jednat o situaci v ČD a radní Prahy i Brna budou řešit dopravu

Brněnské nádraží. (Foto z roku 2009.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnské nádraží. (Foto z roku 2009.) | foto: MAFRA - Tomáš Hájek

Brněnské radní dnes čeká mimořádné jednání, železniční odboráři budou jednat o personálních změnách ve vedení Českých drah a závěrečnými řečmi dnes bude pokračovat případ násilné smrti Martina Říhy, který byl před 15 lety odsouzen za vytunelování kampeličky a zmizel beze stopy.

Osud brněnského nádraží. Na dnešním mimořádném jednání rady města Brna by se mohlo diskutovat o odsunu vlakového nádraží bez podmínky vybudování podzemní železnice, o čemž rozhodlo ministerstvo dopravy. Brno podzemní železnici požaduje.

Radní a pražská doprava. Jednat bude i rada hlavního města Prahy. Na programu má schválení společného podniku ke stanicím metra D, studie Pohořelce a Veletržní, P+R terminál na Zličíně nebo jmenování ředitele botanické zahrady.

Ťok probere spojení do Německa. Ministr dopravy Dan Ťok se dnes setká se svým německým protějškem Andreasem Scheuerem. Tématem jejich první společné schůzky bude modernizace přeshraničních železničních spojení a silničního propojení obou zemí. Ministři se budou zabývat také otázkou splavnění Labe, proberou aktuální stav projednávání balíčku mobility v Evropské unii a v neposlední řadě budou hovořit o kooperativních systémech a autonomním řízení.

Vypnutí přístrojů ohrozilo život. U Krajského soudu v Ústí nad Labem pokračuje hlavní líčení v případu pokusu o vraždu pacienta Masarykovy nemocnice. Osmatřicetiletý František Rajz podle obžaloby vypnutím přístrojů zajišťujících základní životní funkce ohrozil život svého bratrance. Za pokus o vraždu mu hrozí až 20 let vězení.

Vytuneloval kampeličku a zemřel? Závěrečnými řečmi pokračuje u Krajského soudu v Liberci projednávání případu 15 let staré vraždy. Násilnou smrtí zemřel podle spisu Martin Říha, odsouzený za vytunelování kampeličky. Jeho tělo se nikdy nenašlo. V případu jsou tři muži obžalováni z vraždy, hrozí jim 12 až 15 let vězení nebo výjimečný trest, vinu popírají. Čtvrtý obžalovaný se zpovídá z pokusu o krádež.

Odbory o situaci v ČD. Odboráři na železnici nesouhlasí s důvody, které přiměly ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) k personálním změnám ve vedení Českých drah (ČD). Velké změny v managementu podle nich navíc povedou k destabilizaci podniku. Řídící výbor ČD v pátek odvolal pět členů dozorčí rady ČD včetně jejího předsedy, Milana Ferance (ANO). Novým předsedou by se měl stát na Ťokovo doporučení bývalý ministr dopravy Petr Moos. Nová dozorčí rada by měla vypsat výběrové řízení na nové vedení firmy. Železniční odborové centrály budou dnes odpoledne o změnách jednat na společném setkání.

Kdo přijede na Meltingpot? Na mezinárodním diskuzním fóru Meltingpot v rámci Colours of Ostrava se dnes setkají američtí autoři. Akce ze zúčastní James Kakalios (server Lidovky.cz s ním před týdnem přinesl rozhovor), James Kirchick, Jessie Chaffeeová a Brendan Kiely.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz