10. května 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

OSN bude řešit navracení migrantů do Libye, USA zvyšují Číně cla

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Radu bezpečnosti OSN čeká jednání o situaci v Libyi a syrské provincii Idlin, v USA zvednou cla pro dovoz některého zboží z Číny a soud bude projednávat případ Davida Ratha.

OSN chce řešit počínání libyjského námořní stráže, která na moři zachraňuje či zadržuje migranty a vrací je zpět do Afriky. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je nyní v detenčních centrech v Libyi kvůli pokračujícím bojům mezi silami mezinárodně uznávané vlády a armádou generála Chalífy Haftara v bezprostředním ohrožení 3300 migrantů.

Rada bezpečnosti OSN bude taktéž diskutovat o dění v syrském Idlibu, kde se rozhořely prudké boje, při níž přišly o život desítky civilistů. Idlib je poslední území, kde se koncentrují odpůrci syrského režimu a radikální skupiny. Syrská armáda podporovaná ruskými vojsky tam začala intenzivně útočit na konci dubna. Největší radikální skupina působící v Idlibu Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v pondělí oznámila, že bude syrské armádě bránit v postupu. Kvůli obnoveným bojům od konce dubna svůj domov opustilo na 158 000 osob. Bomby zasáhly více než 50 vesnic, kde zničily nejméně deset škol a 12 zdravotnických zařízení. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Londýna, v bojích a při bombardování zahynulo od 30. dubna 188 lidí včetně 85 civilistů.

Ve Washingtonu na programu druhý den obchodního jednání mezi USA a Čínou. Spojené státy hodlají v pátek 6:01 SELČ u vybraného čínského zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč), zvýšit cla na 25 z nynějších deseti procent.

Vyvíjí se situace kolem dohody o íránském jaderném programu, kterou chce Írán postupně přestat dodržovat. Rozhodl se tak rok poté, co dohodu vypověděly Spojené státy a uvalily na Írán sankce.

Francouzský prezident Macron přijme šéfa společnosti Facebook Marka Zuckerberga. Hovořit s ním bude o spolupráci firmy s francouzskou vládou na potlačování nenávistných projevů na internetu.

Pražský městský soud pokračuje v projednávání druhé korupční kauzy exředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Obžaloba se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011. Dbalý měl podle policie za úplatky přihrávat zakázky domluveným firmám. Vedl si o tom svérázný deník, který dnes patří k hlavním důkazům proti bývalému řediteli prestižní pražské nemocnice. V první větvi případu, za zakázku digitalizace chorobopisů, byl Dbalý v září 2018 Městským soudem v Praze odsouzen k odnětí svobody na 9 let a k propadnutí majetku. Obhájkyně Dbalého se proti rozsudku odvolala a tudíž není pravomocný.

Dále bude soud projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností.

Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by měli schvalovat vládní novelu o služebním poměru, úpravu e-neschopenek a vládní novelu o elektronické evidenci tržeb.

Najdete na Lidovky.cz