5. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Otevření Havlova europarlamentu a čínské pandy v Berlíně pozdraví Merkelová

Věznice Praha-Ruzyně, 17. března 1990. Neplánovaná návštěva důvěrně známého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice Praha-Ruzyně, 17. března 1990. Neplánovaná návštěva důvěrně známého... | foto: Tomki Němec

PRAHA Už má „své“ letiště, ulice i lavičky. Památku českého prezidenta si nyní připomenou i ve Štrasburku, kde se v dnešní sváteční den otevře budova Evropského parlamentu pojmenovaná právě po Václavu Havlovi.

Havlův ombudsman. Budova Václava Havla bude sloužit jako sídlo evropského ombudsmana a zároveň nabídne prostory pro europoslance a administrativu. Slavnostní odhalení proběhne ve Štrasburku už dnes. Zúčastní se ho žena někdejší hlavy státu Dagmar Havlová a předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Karel Schwarzenberg.

Co s Tureckem? Ve Štrasburku také pokračuje plenární jednání Evropského parlamentu. Na programu je rozprava o červnovém summitu EU a o nadcházejícím summitu G20 nebo projednání priorit začínajícího estonského předsednictví v Radě EU. Poslanci mají rovněž vyzvat k pozastavení rozhovorů o přistoupení Turecka k EU, pokud bude země pokračovat v ústavních změnách.

Čínský prezident v Berlíně. Německá kancléřka Angela Merkelová bude jednat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten se předtím sejde i s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Za přítomnost Merkelové a Ťin-pchinga má být odpoledne otevřen zvláštní pavilon v berlínské zoo pro pár pand velkých z Číny.

Americký prezident ve Varšavě. Velká sláva bude i u dalších našich sousedů. Prezident USA Donald Trump večer přiletí do polské metropole, kde se ve čtvrtek zúčastní vrcholné schůzky zemí střední a východní Evropy.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz