8. srpna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Padlí vojáci se vrací z Afghánistánu, Česko je bude uctívat a děkovat jim

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zleva desátníci Kamil Beneš, Patrik Štěpánek a rotný Martin Marcin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva desátníci Kamil Beneš, Patrik Štěpánek a rotný Martin Marcin. | foto: Armáda ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) povýšil tři padlé české vojáky z Afghánistánu in memoriam do hodností štábních praporčíků. První zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun na tiskové konferenci řekl, že letoun přiveze jejich ostatky ve středu odpoledne, nad Českem ho doprovodí gripeny. Na ruzyňském letišti přistane v 16:15.

Sirény i zvony jako pocta. Návrat ostatků do České republiky v Praze v té době doprovodí zvuk zvonů katolických kostelů a chrámů. Pietní uctění padlých chystá i Ostrava, na zemřelé vzpomínají také lidé v místech, odkud pocházeli. O návratu českých vojáků na hlídky v Afghánistánu se rozhodne ve středu. Již dnes v poledne se po celé republice na počest padlých vojáků rozezní sirény.

Vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) padli v Afghánistánu v neděli při hlídce několik kilometrů od spojenecké základny Bagrám. Smutečního aktu na letišti se zúčastní rodiny padlých vojáků, prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš (ANO). Přítomni budou i další politici a vojáci. Po přistání letounu budou rakve s ostatky padlých vyneseny na katafalky. Hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal pronese smuteční slovo. Následovat bude státní hymna.

Asi půlhodinový ceremoniál bude ukončen přenesením rakví k vozidlům. Poté kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie přepraví těla do Ústřední vojenské nemocnice. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

Server Lidovky.cz bude sledovat uctívání vojáků v on-line přenosu.

Kauza Vaněk před soudem. Městský soud v Praze pokračuje v projednávání kauzy bývalého ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslava Vaňka. Muž čelí kvůli smlouvám o mediální spolupráci obžalobě ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Izrael stát židovského národa? Parlament bude debatovat o kontroverzním zákonu, který zemi definuje jako stát židovského národa. Kneset ho i přes kritiku opozice a prezidenta 19. července přijal.

Legální interrupce? Horní komora argentinského parlamentu má hlasovat o návrhu zákona, který legalizuje interrupce. Poslanci zákon schválili v červnu. Před budovou parlamentu se opět čekají demonstrace zastánců i odpůrců nové právní normy.

  • 0Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky