7. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Peklo v Hamburku a první setkání ‚velikánů‘ Putina s Trumpem

Policie odvádí jednoho ze zadržených. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie odvádí jednoho ze zadržených. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Už ve čtvrtek večer se v Hamburku před dnešním začátkem summitu G20 střetli demonstranti a policie. Vzduchem létaly lahve, kameny a dýmovnice, policie krotila vášně vodními děly a obušky. Násilí i jednání mají dnes pokračovat.

Klima a boj s terorismem. Začíná summit hlav států a šéfů vlád zemí G20 za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa a dalších předních světových státníků. Debatovat dnes budou o boji proti terorismu, globálním obchodu nebo ochraně klimatu. Po odpolední části jednání čeká politiky koncert v nové budově Labské filharmonie a společná večeře.

Duel těžkých vah. Dva zřejmě nejvlivnější muži světa se dnes poprvé potkají osobně. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek při návštěvě Polska vyzval Rusko, aby přestalo podporovat nepřátele Západu a nepřátelské režimy a aby se zapojilo do obrany celé civilizace. V projevu v centru Varšavy zároveň potvrdil oddanost USA plnění závazku kolektivní obrany NATO, který vyplývá z pátého článku alianční smlouvy. Kreml jeho slova hned odsoudil. Co řekne Vladimir Putin Trumpovi osobně?

Žaloba na StB. V Praze začíná soud o náhradu škody pro signatáře Charty 77 Petra Hanzlíka, který podal žalobu kvůli újmě způsobené při akci komunistické Státní bezpečnosti Asanace. V rámci ní byl totiž z republiky vystěhován.

Sedmý den závodění na Tour. Po čtvrtečním vítězství německého cyklisty Marcela Kittela pokračuje slavná Tour de France sedmou etapou Troyes - Nuits-St. Georges, která měří 213,5 km.

Bude Česko bouřit? V celém Česku hrozí v pátek bouřky, v Jihomoravském kraji navíc do odvolání nebezpečí požárů, uvedl čtvrtek v aktuální výstraze Český hydrometeorologický ústav.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz