Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Pět Čechů opustí karanténu na Bulovce, šéf Facebooku Zuckerberg bude jednat s Jourovou

Příjezd pětice Čechů z Wu-chanu do nemocnice Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příjezd pětice Čechů z Wu-chanu do nemocnice Na Bulovce. | foto:  Dan Materna, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Z pražské Nemocnice na Bulovce ráno propustí z karantény pět Čechů, kteří před 14 dny přicestovali z Číny a byli testováni na koronavirus. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v sobotu večer oznámil, že i druhý test potvrdil, že pětice je zdravá.

Šéf firmy Facebook Mark Zuckerberg bude v Bruselu jednat s místopředsedkyněmi Evropské komise Margrethe Vestagerovou a Věrou Jourovou a s komisařem pro vnitřní trh Thierrym Bretonem. Komise chystá pravidla pro jednotný digitální trh EU.

Obvodní soud pro Prahu 2 projedná žalobu bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Haly, který po státu požaduje odškodné kvůli případu, kdy byl obžalován z držení dětské pornografie. Hala, který byl viny pravomocně zproštěn, tvrdí, že stíhání bylo součástí politického boje a kauza byla uměle vytvořena tak, aby byl donucen spolupracovat s policií. 

Vláda projedná Strategii vlastnické politiky státu vypracovanou ministerstvem financí. Podle ní by všechny resorty měly mít do budoucna stejný přístup k podnikům, v nichž drží úřady majetkový podíl. Také budou také vytipovány k prodeji státní podniky, které nemají strategický význam.

Na stole bude mít vláda i koncepci státní lesnické politiky do roku 2035. Státní vlastníci lesních pozemků podle ní v budoucnu možná nebudou odpovědní za případná zranění na jimi vlastněném území.

Dalším bodem pondělního programu vlády bude návrh ministerstva pro místní rozvoj, podle něhož nárok na sociální nebo dostupný byt by se měl nově určovat podle průměrné mzdy, nikoliv životního minima jako dosud. Rozšířil by se tak okruh lidí, kteří na tento druh bydlení dosáhnou.

Odstartují práce na stavbě repliky Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. V pondělí začne archeologický průzkum, následovat budou práce na základně a od konce dubna do poloviny září by se na ni měl usazovat sloup s Pannou Marií.

Začínají jarní prázdniny pro Prahu 1 až 5 a okresy Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny a Karviná. Končí 23. února.

Odboráři z největší polské těžařské společnosti Polska Grupa Górnicza vyhlásili dvouhodinovou výstražnou stávku kvůli tomu, že se horníci nedohodli s vedením společnosti na zvýšení platů.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.

Najdete na Lidovky.cz