Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Události

Petr Pavel jmenuje nové ústavní soudce, volit se bude „hlava“ Rady Evropy a z Měsíce se má vrátit sonda

Petr Pavel. foto: MF DNES

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Začne řádná schůze Sněmovny. Poslanci by měli projednat ve druhém čtení novely ke zdravotně-sociálním službám a o základních registrech. V úvodním kole jsou mj. novely o majetku, zákona „lex Ukrajina“, a zákona o obchodování s emisními povolenkami.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský je na návštěvě Turecka. S tureckým protějškem Hakanem Fidanem bude jednat o bezpečnostních otázkách ve vztahu k Severoatlantické alianci, bilaterálních vztazích či migraci. Lipavský také navštíví turecký parlament, mausoleum Mustafy Kemala Atatürka a promluví na recepci ke 100. výročí navázání diplomatických vztahů.

Očekává se první přílet nové letecké linky z Tel Avivu do Karlových Varů. Kvůli nezbytné bezpečnostní prohlídce pro vstup na plochu je lépe přijet s předstihem.

Prezident Petr Pavel odpoledne přijme předsedu vlády Petra Fialu (ODS), předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu ANO Karla Havlíčka. Tématem bude zahraniční a bezpečnostní politika.

Uskuteční se mimořádné jednání předsednictva tripartity. Jednat by mělo o reformě penzí, změnách zákoníku práce či platech ve veřejném sektoru.

Prezident Petr Pavel má odpoledne jmenovat místopředsedkyní Ústavního soudu Veroniku Křesťanovou a soudce Ústavního soudu Jiřího Přibáně a Tomáše Langáška.

Očekává se návrat čínské sondy z Měsíce na Zemi. Na palubě má dva kilogramy vzorků hornin odebraných na odvrácené straně Měsíce.

Konat se bude volba generálního tajemníka Rady Evropy. Kandidáty jsou bývalý švýcarský prezident Alain Berset, belgický eurokomisař Didier Reynders a bývalý estonský ministr kultury Indrek Saar.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!