Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plošné testování v pražské školce, otevřené hranice i nová knížka Roberta Šlachty

Tento pohled na značku sdělující „státní hranice je zavřená“ na rakousko-českém přechodu již v neděli bude minulostí. foto: ČTK/AP

Praha - RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Ve čtvrtek započne v jedné z mateřských školek na Praze 11 plošné testování zaměstnanců kvůli pozitivnímu nálezu na covid-19 u jednoho z pedagogů. Z tohoto důvodu bude MŠ Markušova do 5. června uzavřena. Testy odhalí, jestli se nákaza nerozšířila. Děti ze třídy Pomněnka se zároveň nacházejí od 2.6 do 12.6. v karanténě.

Sněmovna se od 9:00 opět sejde za účelem projednání postupu vlády během epidemie koronaviru. K mimořádné schůzi dojde na popud Pirátů a ODS.

Další posun k normálu proběhl o půlnoci. Právě v tuhle dobu se otevřely hranice mezi Českem, Rakouskem a Slovenskem. K přechodu mezi státy od této doby není nutné předložit negativní test na covid-19, ani s povinnou karanténou se nepočítá. O tom, jestli to na hranicích vypadá jako před koronavirem, budeme informovat. 

Rušno bude i v Brně, kde hnutí ANO rozhodne po odchodu lídra Petra Vokřála o podobě kandidátky pro volby v Jihomoravském kraji.

Před soudem také stane Václav Klestil, který veřejně na facebooku podpořil teroristický útok na mešity v Christchurchi. Hrozí mu trest v rozmezí 5-15 let nepodmíněně.

Zástupci Evropské unie a Británie dojednávají smlouvu o pobrexitovém uspořádání vzájemných vztahů. Ve čtvrtek mají poslední možností dosáhnout pokroku před rozhodnutím, zda prodloužit přechodné období. Jednání trvá od pátku. 

Český statistický úřad zveřejní očekávaná data vztahující se k vývoji trhu práce a mezd v Česku. Dále nabídne údaje pro srovnání v rámci evropského trhu práce v letech 2010 až 2019 a srovná vývoj i úroveň mezd v EU.

Před čínskou ambasádou proběhne od 10:30 zisncenovaný soudní proces s Komunistickou stranou Číny kvůli násilnému potlačení protestů na náměstí Nebeského klidu, k němuž došlo přesně před 31 lety. Rolí se ujmou herci Klára Cibulková, David Steigerwald, Andrea Černá a Jacob Erftemeijer.

Zoologickým a botanickým zahradám se zvýší kapacita. Od čtvrtka je může v jeden moment navštívit až 250 lidí na hektar. Původně to bylo o stovku méně.

Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta společně s novinářem Josefem Klímou pokřtí knihu Třicet let pod přísahou. K akci dojde v Paláci knih Luxor od 17:00.

Pražský literární dům ve spolupráci s Židovským muzeem pořádá v Maiselově synagoze od sedmi hodin večer literární večer na téma reportáže Egona Erwina Kische z Mexika.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat