30. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Pohnou se ledy v Arktidě? A máme se bát umělé inteligence?

Ruský prezident Vladimir Putin si prohlíží ledovce v Zemi Franze Josefa,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin si prohlíží ledovce v Zemi Franze Josefa,... | foto: Reuters

PRAHA Dobré ráno, přinášíme vám přehled událostí, které se dnes určitě vyplatí sledovat.

Konference o Arktidě. Arktida přitahuje evropské mocnosti a Rusko si činí na velkou část území nárok. Za polární kruh už ve středu vyrazil ruský prezident Vladimir Putin a sebou vzal nečekaně i premiéra Dmitrije Medveděva, jenž se ocitl v centru finančního skandálu. V Zemi Františka Josefa chce Putin zkontrolovat, jak postupuje ekologická náprava unikátní přírody, kterou zdevastovala sovětská a později ruská armáda. V severoruské Archangelské oblasti se bude dnes konat konference o Arktidě a zúčastní se i šéf norské diplomacie Börge Brende, který tak Rusko navštíví poprvé po třech letech a hlavně poprvé po diplomatických roztržkách z posledních měsíců.

A ještě jednou Rusko. Uskuteční se první letošní schůzka Rady NATO-Rusko. Prolomí se ledy?

Na Mezinárodní vesmírné stanici ISS provedou američtí astronauté Shane Kimbrough a Peggy Whitsonová druhou ze série tří pracovních směn mimo stanici. Trvat má šest a půl hodiny.

Ve 13 hodin začne v pražském strašnickém krematoriu poslední rozloučení s loutkoherečkou a ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka Helenou Štáchovou, která po těžké nemoci zemřela 22. března ve věku 72 let.

A v Praze na Fakultě elektrotechnické ČVUT proběhne odpoledne (od 16:00) přednáška amerického profesora Michaela Bowlinga o tom, jak umělá inteligence, kterou vytvořil jeho tým s odborníky z katedry aplikované matematiky Karlovy univerzity a katedry počítačů ČVUT, porazila profesionální hráče v pokeru. Umělá inteligence láká, Elon Musk v úterý založil firmu, jejímž cílem je napojení strojů a myšlenek. Musk se ale příliš chytrých strojů bojí. Co na to profesor Bowling?

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz