29. ledna 2019 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Pokračuje soud se Slovákem, který měl v Praze připravovat teroristický útok

Slovák Dominik Kobulnický u pražského městského soudu, který začal 28. ledna... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovák Dominik Kobulnický u pražského městského soudu, který začal 28. ledna... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na programu je další kolo soudního jednání v případu pětadvacetiletého Dominika Kobulnického, kterého obžaloba viní z přípravy teroristického útoku v Praze.

Policie nalezla v bytě Kubelnického chemikálie k výrobě výbušniny a návodná videa. Mladík včera u soudu přiznal, že už v minulosti plánoval útok v Prešově - na autobusovém nádraží chtěl nechat vybuchnout tlakový hrnec naplněný kovovými částicemi. Své radikální názory prý získal z videí takzvaného Islámského státu, později se prý ale blíže seznámil s islámem a své názory radikálně přehodnotil. Aktuální obžalobu, kde mu hrozí až 15 let vězení, ale důrazně odmítl.

v 9.30 proběhne veřejné slyšení Senátu k situaci ve strukturálně postižených českých regionech. Pozván jsou mimo jiné premiér Andrej Babiš či ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), aby představili vládní plán pro zlepšení životních podmínek v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Tedy na území s vysokým zastoupením těžebního a těžkého průmyslu a vysokým stupněm urbanizace.

Odvolací soud začne projednávat kauzu údajného zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek. Mezi obžalovanými jsou někdejší aktéři tzv. karlovarské losovačky, při které losující více něž půl minuty z osudí vytahoval „správná“ jména firem aspirujících na výstavbu KV Areny v Karlových Varech, nebo podnikatelka Ivana Salačová, spolupracující obviněná z kauzy Davida Ratha.

Operátor O2 zveřejní hospodářské výsledky za rok 2018. Navazuje přitom na zisk 5,59 miliardy korun (6,2% nárůst) z předchozího roku.

Pákistánský nejvyšší soud projedná petici islámských radikálů, kteří protestují proti propuštění křesťanky Asii Bibiové z vězení. Žena byla před osmi lety odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda, loni v říjnu byla ale zproštěna viny.

Kontrolní výbor Evropského parlamentu se bude zabývat závěry z prosincové mise europoslanců na Slovensko, při níž se zajímali o různé dotační podvody, na které upozorňoval zavražděný novinář Kuciak.

Petro Porošenko má ohlásit, že se bude ucházet o znovuzvolení ukrajinským prezidentem.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz