1. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Pokračuje vyjednávání o vládě. Marta Kubišová ukončí pěveckou kariéru

Zpěvačka Marta Kubišová vystoupila 27. října naposledy v Praze. Koncert v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Marta Kubišová vystoupila 27. října naposledy v Praze. Koncert v... | foto: ČTK

V New Yorku policie vyšetřuje úterní teroristický čin. Listopad přináší řadu změn pro rodiče, řidiče i učitele. Andrej Babiš dál vyjednává o nové vládě. Hranice se stanou prvním městem v Česku, v němž MHD kompletně přejde na elektropohon. A večer odzpívá poslední koncert v kariéře Marta Kubišová.

Útočník v úterý v New Yorku dodávkou narážel do chodců a cyklistů, zabil osm lidí a dalších nejméně 12 zranil. Oznámil to starosta Bill de Blasio, podle něhož šlo o „zvláště zbabělý teroristický čin“. Zástupce newyorské policie James O’Neill informoval, že pachatelem je devětadvacetiletý muž, který byl při zatýkání postřelen do břicha a je v nemocnici. Případu se ujali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Sledujte aktuální zpravodajství na serveru Lidovky.cz.

Padající listí vykouzlí úsměv na tvářích učitelů. Začíná měsíc, od něhož se jim zvedají mzdy o 15 procent,  tarify ostatních pracovníků veřejného sektoru stoupnou o 10 procent.

Listopad ale přináší řadu změn. Pro řidiče opět začíná platit povinnost mít na autech zimní pneumatiky, jestliže je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Povinnost platí do 31. března.

Účinnosti nabývá novela zákona o specifických zdravotních službách. Mimo jiné prodlužuje platnost posudků o zdravotní způsobilosti dítěte, které jsou potřebné například pro školy v přírodě a letní tábory.

V účinnost vstupuje novela zákona o České obchodní inspekci, která především umožní inspektorům při některých akcích používat skrytou identitu.

V Česku budou dnes pokračovat jednání o uspořádání v Poslanecké sněmovně a rodící se vládě. V úterý prezident Miloš Zeman pověřil vedením jednání  Andreje Babiše,  šéfa hnutí ANO, které vyhrálo volby. Zeman se za Babiše zcela postavil, řekl, že mu udělí i druhý případný pokus. Babiš, s nímž nechce kvůli obvinění v kauze Čapí hnízdo do vlády ODS, ČSSD, KDU-ČSL, STAN ani TOP 09, mluví o menšinové vládě.

Dopoledne se sejde poslanecký klub ANO, odpoledne proběhne jednání KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Ve 14:00 se prezident Zeman setká s předsedou a místopředsedkyní ODS Petrem Fialou a Alexandrou Udženija.

Soud pokračuje v projednávání kauzy údajné manipulace se zakázkami České pošty, v které figuruje 10 obviněných osob a tři firmy. Jednou z obviněných firem je hustopečský Agrotec, který patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Na všech linkách MHD v Hranicích začnou jezdit elektrobusy. Podle zástupců radnice tak město bude prvním v Česku i Evropě, které u MHD kompletně přejde na elektropohon.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti skupiny zlínských úředníků nespokojených s tím, že se údaje o jejich platech dostaly k žadateli podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Poukazují na právo na ochranu soukromí.

V 19:00 začne v Českých Budějovicích poslední koncert zpěvačky Marty Kubišové. Definitivní ukončení pěvecké kariéry si tamní rodačka naplánovala na den svých 75. narozenin.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz