7. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Politici budou řešit, proč nebyli na inauguraci pozváni Zemanovi kritici, prezident se pokloní u hrobu TGM

Prezident na Hradě jmenoval 25 nových soudců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident na Hradě jmenoval 25 nových soudců. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Vedení sněmovny bude řešit, proč nedostali někteří kritici Miloše Zemana pozvánku na čtvrteční inauguraci, prezident uctí v Lánech výročí narození TGM, slovenský prezident Kiska zahájí rozhovory s politickými stranami o obměně vlády a na Šumpersku si připomenou velikána Cimrmana.

Kolem čtvrteční inaugurace prezidenta Miloše Zemana začíná být poměrně dusno. Vyšlo najevo, že pozvánku na Pražský hrad nedostali někteří hejtmani, rektoři a europoslanci, kteří v minulosti Zemana kritizovali. Vzhledem k tomu, že pozvánky oficiálně rozesílá vedení Poslanecké sněmovny, strhla se v úterý ve sněmovně debata, proč šéf poslanců Radek Vondráček (ANO) na pozvánky nedohlédl.

Vondráček se hájil tím, že pozvánky mají na starosti lidé z Pražského hradu. „Je to společná schůze obou komor, není to akce Miloše Zemana, (poradce) Martina Nejedlého a (mluvčího) Jiřího Ovčáčka,“ poznamenal třeba předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Vondráček slíbil, že na Pražský hrad zavolá. Budeme vývoj sledovat.

Prezident republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou uctí v 10.35 v Lánech památku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka při příležitosti 168. výročí jeho narození. V 11:30 se v Lánech objeví i předseda Senátu Milan Štěch a další ústavní činitelé.

Už v 9.00 si zástupci hnutí Starostové a nezávislí a TOP 09 si společně připomenou výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí v Praze u Masarykovy sochy. A v Hodoníně se pieta uskuteční až odpoledne. V 16:00 se u pomníku TGM sejde mj. pravnučka T.G.M. Charlotta Kotíková a premiér v demisi Andrej Babiš.

Pokračuje schůze Poslanecké sněmovny. Na programu jsou senátní novely zákonů o Ústavním soudu a o elektronické evidenci tržeb. Na 14:30 je svolána mimořádná schůze k odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z funkce místopředsedy sněmovny.

Měl by vyjít nový gastronomický průvodce evropskými restauracemi Michelin. Michelinské hvězdičky v něm obhajují i tři pražské restaurace, ocenění Bib Gourmand pak sedm pražských podniků.

Britské úřady vyšetřují případ bývalého dvojího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří jsou v kritickém stavu v nemocnici pod vlivem neznámé látky.

Slovenský prezident Andrej Kiska odstartuje rozhovory se zástupci politických stran o svém návrhu na zásadní rekonstrukci vlády nebo na vypsání předčasných voleb jako řešení vzniklé krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. V 10:00 přijme zástupce opozičního hnutí Jsme rodina-Boris Kollár, ve 13:00 zástupce opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.

Organizátoři protestů proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka

do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) předají petici Poslanecké sněmovně.

Pokračuje soud, který řeší korupční kauzu kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Se svou obhajobou by měl vystoupit Rath.

Ve 14:00 začíná bourání dálničního mostu na D8 Exit Zdiby. Místo sledování demoličních prací bude ve vyhrazeném prostoru s nájezdem od kruhové křižovatky Stará pošta směr D8 Praha. Před nájezdem na D8 na pravé straně.

V Zábřehu na Šumpersku dojde v 17.00 k odhalení pamětní desky připomínající 125 let od setkání dvou českých velikánů světového významu, Járy Cimrmana a J. E. Welzla. Zúčastní se herci Divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.

Lidovky.cz

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz