16. října 2017 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Poslanci budou jednat o lithiu. Jak se změní Rakousko po parlamentních volbách?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Podepsání memoranda. Vlevo Keigh Coughlan - generální ředitel a předseda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podepsání memoranda. Vlevo Keigh Coughlan - generální ředitel a předseda... | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Na mimořádné schůzi se sejdou poslanci, aby jednali o budoucnosti těžby lithia v Česku. Spor o to, kdo by měl surovinu těžit a jaký podíl ze zisku má zůstat v České republice, se stal horkým předvolebním tématem.

- Poslanci budou jednat o těžbě lithia.  Zásoby této suroviny v Česku se oceňují až na 3 biliony korun. Důvodem mimořádné schůze sněmovny je memorandum, které podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček s australskou firmou European Metals Holdings. Šéf ANO Andrej Babiš mluví o krádeži ČSSD za bílého dne. Proti tomu se ohradil její volební lídr Lubomír Zaorálek.

- Dvě desítky policistů se na Zlínsku zapojí do odstřelu divokých prasat v oblasti zasažené africkým morem prasat. Zatím není jasné, jak dlouho jejich akce potrvá. 

- Kandidáti politických stran budou v České televizi debatovat na téma stav demokracie v ČR. Zúčastní se Radek Vondráček (ANO), Milan Chovanec (ČSSD), Petr Fiala (ODS), Stanislav Grospič (KSČM), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Tomio Okamura (SPD), Jan Farský (STAN), Mikuláš Ferjenčík (Piráti), Daniel Herman (KDU-ČSL) a Michal Kudrnáč (Zelení).

- V důsledku souběžných oprav komunikací v Praze a ve Středočeském kraji se očekávají dopravní komplikace na jihu metropole v oblasti Písnice a Libuše. Kraj od pondělí do konce listopadu rekonstruuje Vídeňskou ulici ve Vestci. Objízdná trasa má vést přes Kunratickou spojku, která je však uzavřená kvůli rekonstrukci kruhového objezdu.

- Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude uzavřena východní trouba tunelu Mrázovka ve směru na Smíchov. Druhá trouba bude jednosměrná s původním směrem provozu. Uzávěra potrvá od 23.00 do 05:00. Uzavřen bude také Letenský tunel. Uzavírka potrvá od 23.00 do 05:00.

- V pražské O2 aréně se uskuteční koncert italského skladatele filmové hudby Ennia Morriconeho. V Praze vystoupí naposled. 

- Budeme sledovat situaci v Rakousku po parlamentních volbách.

- Proběhne jednání ministrů zahraničí členských zemí EU. Na programu jsou mimo jiné postihy namířené proti špičkám barmské armády.

- V pondělí vyprší lhůta, do kdy se má katalánský premiér Puigdemont jasně vyjádřit, zda region vyhlásil nezávislost na Španělsku, či nikoli.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse