13. července 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Poslanci budou kontrolovat odposlechy. Padne trest za vraždu ruského politika Němcova

Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Čeští poslanci chtějí zkontrolovat postup policie při vyšetřování kauzy česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha souzeného pro daňové úniky. Unie obhájců totiž obvinila kriminalisty z odposlechů důvěrných hovorů mezi Zadehem a jeho právníky.

Pokračuje řádná schůze sněmovny. Na programu jsou interpelace, mezinárodní smlouvy a poslanecká novela o zdravotnických prostředcích. Později také proběhne schůze stálé sněmovní komise pro kontrolu činnosti Finančního analytického úřadu.

Sejdou se také poslanci komisí pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů a pro kontrolu použití odposlechů kvůli nakládání s odposlechy v případu Shahrama Abdullaha Zadeha, souzeného pro daňové úniky.

Policie podle Zadeha odposlouchávala jeho hovory s obhájci a následně dala tyto záznamy do spisu. Podle Zadehovy advokátky Aleny Kojzarové tak měli detektivové detailní přehled o tom, jak se chce Zadeh bránit proti svému obvinění.

Budeme sledovat vývoj situace kolem výskytu afrického moru prasat v ČR. O aktuálním stavu budou jednat ministr zemědělství Marian Jurečka, ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

V Británii pokračuje jednání o brexitu. Britská vláda by měla v rámci příprav na odchod z EU předložit parlamentu zákon, který přenese do britského právního řádu platné normy EU a zruší zákon z roku 1972, kterým se Británie stala členem předchůdce Evropské unie. Zákon, jehož podoba vyvolává značné spory, se bude projednávat až na podzim.


Soudní dvůr EU by měl rozhodnout v případu společností Metrostav a Ingsteel, které byly na Slovensku vyloučeny z tendru na stavbu fotbalových stadionů.

Soud v Moskvě vynese rozsudek o výši trestu pro pětici Čečenců obviněných z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Na konci června porota oblastního vojenského soudu v Moskvě shledala vinnými pět Čečenců. Souzeným hrozí až doživotí.

Deset z dvanácti porotců rozhodlo, že hlavní vykonavatel vraždy je Zaur Dadajev. Obviněné bratry Anzora a Šadida Gubaševovy a dále Chamzata Bachajeva a Tamerlana Eskerchanova, kteří podle obžaloby zajistili zbraň a Němcova před zabitím sledovali, porota označila za spolupachatele. Podle obžaloby měli za vraždu opozičního politika dostat 250 000 dolarů. Žádnému z nich nebyla přiznána polehčující okolnost, hrozí jim tak nejvyšší trest.

Lidovky.cz

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz