23. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Poslanci budou řešit církevní restituce a Brity v Česku pro případ brexitu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Richard Cortes

PRAHA Na schůzi Sněmovny by poslanci mohli schvalovat zdanění církevních restitucí a také návrh, který ošetří práva Britů v Česku v případě brexitu bez dohody.

Stát by případným zdaněním církevních restitucí mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá.

K soudu jde znovu kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle obžaloby přišel DPP nejméně o 457 milionů korun. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky pražské dopravního podniku (DPP), nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud prý putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně zmanipuloval tehdejší šéf podniku Martin Dvořák a DPP prý přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Lobbista Rittig označil obžalobu za absolutní lež. Obdobně hovořili o tvrzeních státního zástupce i spoluobvinění lobbistovi právníci David Michal a Karolína Babáková.

Soud rovněž projedná odvolání ve sporu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha a ministerstva spravedlnosti. Rath se nepravomocně domohl 12 000 korun odškodného za to, že ho eskorta vodila k soudu v poutech.

Ve švýcarském horském středisku Davos pokračuje zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se od 70. let minulého století každý rok účastní špičky světové politiky, vrcholní manažeři, bankéři, podnikatelé, ekonomové a další elity. Letos mezi hosty nebude chybět ani český premiér Andrej Babiš, je očekáván 24. a 25. ledna, kdy zasedání končí. Ve 14.15 na akci, jehož tématem je globalizace a budoucnost planety Země, pohovoří německá kancléřka Angela Merkelová.

Kolik dorazilo do Německa uprchlíků? Ministr vnitra Horst Seehofer představí migrační statistiku za rok 2018.

Šéf venezuelského parlamentu Juan Guaidó vyzval k masovým demonstracím po celé zemi proti prezidentu Madurovi, který 10. ledna zahájil další funkční období a jehož legitimitu opozice i mnohé země regionu neuznávají. Vládní socialistická strana svolala manifestace na podporu prezidenta.

Až do 27. ledna pokračují Světové dny mládeže. Na akci přiletí papež František a na míste zahájí svůj program.

V Bratislavě proběhne zasedání výborů pro obranu a bezpečnost národních parlamentů členských států V4. Zúčastní se i čeští poslanci.