12. února 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Poslední rozloučení s režisérem Vorlíčkem a bude Fico ústavním soudcem?

Václav Vorlíček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Vorlíček | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V poledne proběhne ve strašnickém krematoriu poslední rozloučení s režisérem Václavem Vorlíčkem, bývalé vedení Katalánska dnes v Madridu stane před soudem kvůli referendu o nezávislosti regionu a slovenští poslanci budou odpoledne volit kandidáty na funkci soudce Ústavního soudu - o post se uchází i expremiér Robert Fico.

Rozloučení s Vorlíčkem. V krematoriu v pražských Strašnicích proběhne v pravé poledne poslední rozloučení s Václavem Vorlíčkem, režisérem celé řady kultovních českých filmů a seriálů, mimo jiné pohádky Tři oříšky pro Popelku či pohádkové série Arabela. Vorlíček zemřel minulé úterý ve věku 88 let. Poslední rozloučení můžete sledovat v přímém přenosu na serveru Lidovky.cz.

Kauza Nečesaný. Ústavní soud dnes dopoledne vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti Lukáše Nečesaného, který čelí obžalobě z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Stížnost kritizuje hlavně postup Vrchního soudu v Praze, který do kauzy opakovaně zasahoval a rušil zprošťující rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové.

Mayová o brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová v odpoledním prohlášení k Dolní sněmovně seznámí poslance s vývojem jednání s EU o brexitu.

Bude Fico ústavním soudcem? Od dopoledne bude pokračovat schůze slovenského parlamentu, který by měl v pozdních odpoledních hodinách volit kandidáty na funkci soudce Ústavního soudu, o kterou se uchází i expremiér Robert Fico.

Bývalé vedení Katalánska u soudu. V Madridu dnes začíná proces s bývalým vedením Katalánska. Kvůli referendu o nezávislosti tohoto autonomního regionu je v něm obžalováno 12 lidí, z toho devět ze vzpoury. Separatisté plánují na odpoledne manifestace v katalánských městech a už v poledne chtějí na deset minut přerušit práci ve svých zaměstnáních.

Je Nikulin schopen procesu? Soud v San Francisku chce na základě psychiatrických posudků rozhodnout, zda Rus Jevgenij Nikulin je schopen procesu. Ten měl původně začít v lednu, kvůli vyšetřením se ale opakovaně odkládá.

Demonstrace ve Venezuele. Venezuelská opozice na dnešek svolala demonstraci za otevření humanitárního koridoru do země, jemuž brání prezident Nicolás Maduro s tím, že jde o americkou intervenci.

Projde metro bez strojvedoucích? Pokračuje schůze sněmovny. Na programu jsou zejména poslanecké návrhy v prvním čtení, například drážní novela o možnosti provozu metra bez strojvedoucích. Ve druhém čtení by měli poslanci projednat novelu o dani z nabytí nemovitosti.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz