29. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Poslední schůze Sobotkovy vlády, Topolánek v Bruselu a papež v Barmě

Jednání vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání vlády | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Končící vláda podá demisi na svém posledním řádném zasedání, tedy dnes. Premiér Bohuslav Sobotka minulý týden původně avizoval, že kvůli podání demise svolá mimořádné zasedání vlády první pracovní den po závěru ustavující schůze poslanců. V pondělí měl však Sobotka pracovní cestu do Budapešti na summit 16 zemí střední a východní Evropy a Číny. Na středu už bylo svoláno řádné jednání kabinetu s běžným programem.

Sobotkovo loučení. Kabinet už před měsícem bezprostředně po volbách omezil svou činnost, neposílá do Sněmovny nové zákony a zabývá se jen neodkladnými záležitostmi. Demisi podává kabinet k rukám prezidenta, který následně vládu pověří vykonáváním funkce do jmenování nové vlády. Prezident Miloš Zeman řekl, že předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jmenuje premiérem zřejmě ve středu 6. prosince, jeho chystanou menšinovou vládu pak v pátek 15. prosince.

Na středeční jednání vláda ještě mj projedná novelu zákona o ochraně ovzduší, program podpory české účasti při stabilizaci a rekonstrukci Iráku v letech 2018-2021 či návrh zákona o podmínkách využívání genetických zdrojů podle Nagojského protokol.

Exmanažeři Čepra u soudu. Obvodní soud pro Prahu 1  pokračuje v projednávání kauzy exmanažerů Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšky, kteří podle obžaloby způsobili státnímu podniku škodu 156 milionů korun porušením povinností při správě cizího majetku.

Topolánek v Europarlamentu. Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek vystoupí na výroční večeři sdružení bývalých europoslanců v prostorách Evropského parlamentu v Bruselu.

Rozsudek v Haagu. Odvolací senát Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu vynese rozsudek v procesu se šesti bývalými vedoucími činiteli bosenských Chorvatů souzenými za zločiny na muslimském obyvatelstvu během války v letech 1992-1995.

Papež v Rangúnu. Papež František je na návštěvě Barmy, kde 90 procent obyvatel tvoří buddhisté. Dnes bude sloužit mši, na níž je očekáváno 200 000 věřících. Poté se setká s vlivnými buddhistickými mnichy.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!