24. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Povolební vyjednávací ‚tanečky‘, co bude s Kalouskem a Rath u soudu

Předseda hnutí odmítl, že by zval lídry ostatních stran k sobě do Průhonic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda hnutí odmítl, že by zval lídry ostatních stran k sobě do Průhonic. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Dnes budou pokračovat další vyjednávání vítězné strany ANO o povolební spolupráci. Tým ANO se sejde večer se zástupci TOP 09, jiné strany budou jednat o budoucnosti v rámci svých uskupení. Zatím je podoba nové vlády v nedohlednu.

Babiš se brzy dočká pověření. Prezident Miloš Zeman pověří předsedu hnutí ANO Andreje Babiše vyjednáváním o nové vládě příští týden. Babiš to řekl po jednání se Zemanem na zámku v Lánech. Jednání podle Babiše potrvají do doby, než bude zvoleno nové vedení Sněmovny. Ve chvíli, kdy bude mít Sněmovna vedení, očekává Babiš, že bude pověřen sestavením vlády.
“Pan prezident mne informoval, že splní svůj slib a že příští týden mne pověří vyjednáváním o nové vládě České republiky, až do doby, než budou zvoleny nové orgány - to znamená vedení Sněmovny,“ řekl Babiš.

Oznámí Kalousek konec? V TOP 09 zaznívají hlasy o možné výměně stranického vedení včetně předsedy Miroslava Kalouska kvůli propadu ve volbách. Strana ztratila 19 mandátů, v dolní komoře bude mít sedm poslanců. Na konec listopadu chystá TOP 09 volební sněm. Kalousek by měl už v úterý říct, zda na něm bude předsednickou funkci obhajovat. V souvislosti s místem předsedy se objevuje jméno europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila, který nově do strany vstoupil.

Volby oficiálně a Čapí hnízdo. Výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny pravděpodobně budou zveřejněny ve Sbírce zákonů. Tím se od soboty zpětně bude Babiše a Jaroslava Faltýnka týkat poslanecká imunita a pozastaveno jejich stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Soud s Rathem. Bývalý středočeský hejtman David Rath podal při pondělním zahájení procesu námitku podjatosti proti předsedovi trestního senátu Robertu Pacovskému. Podle Ratha nemůže rozhodovat nestranně. Námitkou chce dosáhnout výměny soudce. Krajský soud v Praze v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek v regionu. Rozsudek však zrušil odvolací soud, a tak se podřízený soud k případu vrátil. Soud bude pokračovat dnes.

Končí sjezd Komunistické strany Číny. Mělo by být oznámeno nové složení stálého výboru politbyra, který určuje dění v zemi. Prezident Si Ťin-pching pronese závěrečný krátký projev.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz