31. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Skončí katalánský expremiér v exilu? Zeman pověří Babiše sestavením vlády

Andrej Babiš a Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Miloš Zeman | foto:  Michal Šula, MAFRA

Šéfa ANO Andreje Babiše prezident Miloš Zeman pověří sestavením menšinové vlády, Praha se dozví víc o efektivitě provozu parkovacích zón a stíhání katalánského premiéra pro vzpouru získalo mezinárodní rozměr.

Babiš zkusí sestavit vládu. Po druhé hodině odpolední prezident Miloš Zeman pověří v Lánech předsedu ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení menšinové vlády. Na pracovní oběd byl pozván i Radek Vondráček, kterého chce ANO nominovat do čela sněmovny a jehož kandidaturu už podpořili Piráti. Menšinovou vládu ANO by pak mohli tolerovat komunisté, dle pondělních slov Vojtěcha Filipa to přichází v úvahu ve chvíli, kdy by bylo Česko dlouhodobě bez vlády a vládní program by KSČM vyhovoval.

ANO bude jednat. Jak na Babišovo pověření zareagují ostatní parlamentní strany, se možná dozvíme záhy. Hnutí ANO má na dnešek naplánovanou sérii jednání  – ještě dopoledne s KDU-ČSL, odpoledne pak s ODS, Piráty, SPD i KSČM.

Poslanci „topky“ si zvolí vedení. Poslanecký klub TOP 09 si na dnešní ustavující schůzi, která začíná v poledne, zvolí vedení. Předcházet jí bude jednání předsednictva strany. Na jednání se kolem poledne chystá i poslanecký klub ODS.

Smrt v ponorce. Dánský soud dnes bude rozhodovat o tom, zda vynálezce Peter Madsen je podezřelý ze zabití švédské novinářky Kim Wallové, která byla naposledy spatřena na palubě jeho podomácku vyrobené ponorky, zůstane ve vazbě. Stále trvá na tom, že ženu nezavraždil, přestože připustil, že rozřezal již dříve nalezené tělo.

Expremiér v exilu? Dále budeme sledovat vývoj kolem jednostranného vyhlášení katalánské nezávislosti. Po začátku stíhání sesazeného regionálního premiéra Carlese Puigdemonta pro vzpouru se ukázalo, že expremiér odjel s pěti členy své vlády do Bruselu. Spekuluje se o tom, že v Belgii bude chtít požádat o azyl. Ve Španělsku mu hrozí až 30 let vězení.

Vyplatí se parkovací zóny? Pražané by se dnes měli dozvědět, jak efektivní je provoz parkovacích zón. Vyúčtování provozu je jeden z bodů dopoledního jednání rady hlavního města. Radní se mimo jiné podle avizovaného programu budou bavit i o novém spoji MHD mezi Smíchovem a Dejvicemi a vjezdu kamionů do Prahy. Projednají i personální audit magistrátu.

Co bude s ateliérem Wichterlové? Zastupitelstvo Prahy 1 má na programu budoucnost ateliéru sochařky Hany Wichterlové. Ministerstvo kultury řeší, zda se má ateliér významné sochařky Hany Wichterlové, sestry slavného vynálezce kontaktních čoček, na pražském Újezdě stát kulturní památkou. Proti možnému zániku uměleckého světa sochařky, spojené s českou avantgardou, se postavilo již více než 1500 osobností.

Konec výjimečného stavu v Mali. Dneškem by měl skončit výjimečný stav v Mali, který platil takřka bez přerušení od útoku džihádistů na hotel v Bamaku v listopadu 2015. Útočníci tehdy vzali 170 rukojmích a 20 z nich zabili.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz