7. června 2018 6:02 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Praha poctí tři z ‚osmi statečných‘. A začne kritizované Česko-ruské fórum

Tank vojsk Varšavské smlouvy mířící na budovu rozhlasu v Praze. Z výstavy ... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tank vojsk Varšavské smlouvy mířící na budovu rozhlasu v Praze. Z výstavy ... | foto: Reprofoto

PRAHA V době napjatějších vztahů začíná v Praze Česko-ruské fórum. Do Prahy zamíří tři členové „osmi statečných“ Pavel Litvinov, Taťána Bajevová a Viktor Fajnberg, kteří uspořádali na moskevském Rudém náměstí 25. srpna 1968 demonstraci Za naši a vaši svobodu na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

V Praze začíná první Česko-ruské fórum. Podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) Ondřeje Ditrycha je fórum především prostorem pro otevřenou diskusi mezi experty z obou zemí. Pokud v debatách zazní nějaké kontroverzní názory, jsou čeští odborníci schopni obhájit své postoje, řekl Ditrych. O tom, že by rušil účast ústavu na akci, proti níž protestovali někteří bývalí čeští diplomaté, neuvažoval. Memorandum o ustavení česko-ruského fóra podepsal loni na podzim během návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Rusku Ditrychův předchůdce Petr Kratochvíl a rektor Moskevského státního ústavu mezinárodních vztahů (MGIMO) Anatolij Torkunov.

Předseda sněmovny Radek Vondráček přijme tři členy „osmi statečných“ Pavla Litvinova, Taťánu Bajevovou a Viktora Fajnberga, kteří uspořádali na moskevském Rudém náměstí 25. srpna 1968 demonstraci Za naši a vaši svobodu na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Při příležitosti 50. výročí Pražského jara jim v Praze udělí ministr zahraničí vyznamenání Gratias Agit. Od 16:00 proběhne s Pavlem Litvinovem, Tatjanou Bajevovou a Viktorem Fajnbergem diskuse v Knihovně Václava Havla.

Sněmovní ústavně-právní výbor projedná mj. pozměňovací návrhy k novele volebních zákonů a vládní návrh zákona o zpracování osobních údajů. 

Bude zveřejněna Evropská výroční zpráva o drogách. Zúčastní se Marica Ferri z Evropského monitorovací centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) a Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Mohlo by být dokončené plánované převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto německým chemickým a farmaceutickým koncernem Bayer v hodnotě 62,5 miliardy USD. Spojením vznikne největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který bude ovládat přes čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů, a dohoda je zároveň největší zahraniční akvizicí, jakou kdy uskutečnila jakákoli německá firma.

Proběhne další z televizních besed ruského prezidenta Vladimira Putina se spoluobčany v přímém televizním přenosu.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje bude rozhodovat o novém trenérovi reprezentace.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz