3. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Přibudou nové památky UNESCO? A europoslanci budou jednat o migrační dohodě

Příslušníci nevládní organizace Proactiva Open Arms přijímají uprchlíky z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci nevládní organizace Proactiva Open Arms přijímají uprchlíky z... | foto: Reuters

Evropský parlament dnes čeká debata o migrační dohodě, Výbor světového dědictví UNESCO, který rozhoduje o zařazení nových památek na Seznam světového dědictví, bude jednat v Bahrajnu a česká expedice otestuje na přehradní nádrži Rozkoš repliku neolitického plavidla.

Europoslanci budou jednat o migraci. Dnes proběhne plenární zasedání Evropského parlamentu. Na programu má mimo jiné debatu o migrační dohodě a hlasování o zřízení prvního programu EU na podporu inovací v evropském obranném průmyslu.

Nové památky UNESCO? V Bahrajnu se koná jednání Výboru světového dědictví UNESCO, který rozhoduje o nových památkách zařazených na Seznam světového dědictví.

Hlavní soutěž ve Varech. Pokračuje 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, končí 7. července. V hlavní soutěži bude uveden polský snímek Panický záchvat o obyčejných lidech v extrémních situacích a český film Domestik o vrcholovém silničním cyklistovi.

Kdo postoupí? Na mistrovství světa ve fotbale se ve dvou ruských městech, Petrohradu a Moskvě, utkají v osmifinálových zápasech Švédsko se Švýcarskem (Petrohrad) a Kolumbie s Anglií (Moskva).

Soud s bankami. V australské Canbeře dnes začne soud s Australia and New Zealand Banking Group Limited (ANZ), německou Deutsche Bank a americkou Citigroup. Ústavy jsou obviněny z kartelové dohody v souvislosti s úpisem akcií v hodnotě 2,3 miliardy australských dolarů (38,5 miliardy Kč) v roce 2015.

Test pravěkého plavidla. Na přehradní nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku dnes bude expedice Monoxylon III, která se věnuje experimentální archeologii, testovat repliku neolitického plavidla. Součástí tréninku, který potrvá do 8. července, budou i noční plavby. Pokud vše půjde dobře, chce v květnu příštího roku proplout z pevninského Řecka až na Krétu.

Zakrslý oslík. Zlínská zoologická zahrada dnes dopoledne představí nový získaný druh - zakrslého oslíka. Dvouletého oslíka Willema získala z nizozemské zoo. Zlínská zahrada je jedinou zoo v Česku, ve které mohou návštěvníci tyto oslíky vidět.

Rasově motivované vraždy. U berlínského soudu se dnes čekají závěrečné řeči obžalovaných v procesu se členy německé neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) v čele s Beatou Zschäpeovou. Mohlo by jít o poslední jednací den a rozsudky by mohly být vyhlášeny už příští týden. Skupina je viněna z deseti převážně rasově motivovaných vražd.

Prezidentský vlak na Slovensku. Do Bratislavy dnes po poledni přijede prezidentský vlak, sestavený z vozů, kterými jezdívali českoslovenští prezidenti. Na trať vyjel při příležitosti 100. výročí založení Československa.

Co bude umět Lítačka? Praha dnes představí nové funkce Lítačky pro nabíjení elektromobilů a elektrokol. Akce se zúčastní primátorka Adriana Krnáčová, místopředseda představenstva Pražské energetiky Alexander Sloboda a ředitel Smart Prague a Operátor ICT Vladimír Zadina.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky