Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Lidé zavzpomínají na mrtvé, v Praze se zásadně změní provoz MHD a Američany čeká poslední den kampaně

Lidé uctívají památku zesnulých zapálením svíčky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé uctívají památku zesnulých zapálením svíčky. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Praha RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Na pondělí připadá Památka zesnulých, lidově zvaná Dušičky. Lidé zavzpomínají na své blízké, kteří zemřeli. Vzpomínku poznamená covidová pandemie, správci hřbitovů prosí návštěvníky, aby se pohybovali s nasazenými rouškami, v doporučených rozestupech a maximálně ve dvou, pokud nejde o rodinu.

V Praze se zásadně změní denní provoz MHD, namísto v půlnoci bude končit již v deset hodin večer. Jde o reakci na zákaz vycházení vztahující se k deváté hodině. Omezení se budou týkat také tramvajové denní dopravy, nočních příměstských busů nebo vlaků.

Vláda se zaměří po pátečním jednání znovu na pokračování projekt Chytré karantény. Náklady na provoz projektu by měly v příštím roce dosáhnou 400 milionů korun, ten pod taktovkou armády propojuje krajské hygienické stanice, testovací místa, laboratoře a nemocnice. Tiskový výstup by měl podle plánů proběhnout ve čtyři hodiny odpoledne.

Biden, nebo Trump? Američany čeká poslední den hektické kampaně, viru navzdory. Už teď se dá říct, že ta patřila mezi jednu z nejvypjatějších předvolebních kampaní v nedávné době. Současný prezident Donald Trump chystá pět vystoupení ve čtyřech státech, jeho vyzyvatel Joe Biden se zaměří na Pensylvánii.

V Německu začíná celostátní karanténa, která výrazně ovlivní život. Výčet omezení zahrnuje uzavřené hospody, bary, restaurace, divadla či kina, otevřené naopak zůstanou školy, školky nebo obchody; omezeno bude shromažďování - sejít se může maximálně deset lidí z nejvýše dvou domácností.

Slovensko zveřejní kompletní výsledky plošného testování. Dosud jsou venku jen neúplné výsledky ze soboty.

Jak se vyvíjí letošní státní rozpočet? Ministerstvo financí v pondělí zveřejní nová data za minulý měsíc. Ta ze září se vepsala do historie jako nejhorší od vzniku Česka.

O tom, jak si vede Česká spořitelna v koronavirové době, napoví dnes zveřejněné tříčtvrtletní hospodářské výsledky.

Zaměstnavatelé, odbory a zástupci vlády budou pomocí videokonference hledat řešení, jak koronavirovou krizi co nejlépe překonat. Zaměří se hlavně na přijímaná vládní opatření proti šíření nákazy. Dále proberou také například útlum těžby uhlí nebo valorizaci zvláštního příplatku za práci ve ztíženém prostředí.

Pondělní jednání pražských radní napoví o tom, jak to v metropoli bude vypadat na silvestra a převážně na Nový rok. To se bude totiž odvíjet od návrhu vyhlášky, podle které by se rozšířil zákaz používání pyrotechniky na tento inkriminavý čas. Dalšími body v programu jsou zlepšování kvality ovzduší, úhrada ztrát dopravcům či odstraňování bariér ve veřejném prostoru.

Kdo dostane Ceny Thalie za své výkony na divadelních prknech? Pondělní nominace zveřejněné Hereckou asociace napoví, kdo má šanci. Výsledky cen pak budou vyhlášeny 14. listopadu. Ocenění tak bude za období červen 2019 až červen 2020.

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Češka zraněná během nepokojů v Nizozemsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...