9. března 2018 6:24 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Proč vyhazujete důležité lidi? ptají se poslanci vlády v demisi. Smrt novináře stále hýbe politikou

Andrej Babiš před hlasováním sněmovny o jeho vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš před hlasováním sněmovny o jeho vládě. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Poslancům se nelíbí personální kroky současné vlády v demisi, a svolali proto schůzi sněmovny. V Česku i na Slovensku se bude demonstrovat kvůli vraždě novináře Kuciaka a začnou se prodávat lístky na Rolling Stones.

- Opoziční poslanci svolali schůzi Sněmovny, na které chtějí jednat o  personálních změnách, které provádí vláda Andreje Babiše v demisi. Vzrušenou debatu vzbudil například údajný Babišův tlak na ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína, aby z funkce odešel. 

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar zase oznámil, že šéf České pošty Martin Elkán skončí. Toho do funkce prosadil bývalý ministr za ČSSD Milan Chovanec.

- Hygienici by měli zveřejnit údaje o počtech nemocných chřipkou a dalšími akutními infekcemi dýchacích cest v tomto týdnu. Situace byla kritická především na Vysočině, kde ale minulý týden počet nemocných klesl z 2 199 případů na 1 649, což je úbytek o 550 případů na 100 tisíc obyvatel.

- Přesně v 10.00 začíná předprodej vstupenek na koncert skupiny Rolling Stones, která 4. července vystoupí v Praze. Legendární kapela zahraje na pražském Letišti Letňany v rámci svého turné No Filter.  K dispozici budou pouze na webu www.rollingstones.cz. Ceny začínají na 1 990 korunách, na jednu transakci půjde pořídit osm lístků. V nabídce budou vstupenky ke stání i sezení, stejně jako omezený počet VIP balíčků.

- Krajský soud v Praze bude řešit korupční kauzu kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.  Rath naposledy neúspěšně žádal soud, aby byly v jeho korupční kauze doplněny důkazy. Chtěl například vyslechnout současného předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka, který byl před šesti roky volebním manažerem strany. Rath dlouhodobě tvrdí, že by jeho kauza mohla souviset s financováním ČSSD. Soud však dokazování ukončil a na 20. března naplánoval závěrečné řeči. 

- Na Masarykově nádvoří Černínského paláce se uskuteční pietní akt při příležitosti 70. výročí tragické smrti Jana Masaryka. Zúčastní se ministr Martin Stropnický a předseda Společnosti Jana Masaryka Jaroslav Šedivý. 

Masaryk byl československý diplomat, politik, ministr zahraničí, syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. 10. března byl nalezen mrtev pod oknem svého bytu. Jeho smrt je dodnes záhadou.

- Ve 14. 00 začíná hodinový protest řidičů čtyř pražských dispečinků taxislužeb. Jejich vozy budou jezdit kolem budovy magistrátu. Chtějí hlavní město přimět, aby plně využívalo možnosti postihu řidičů, kteří jezdí pro alternativní přepravce typu Uber a Taxify. Taxikáři takto protestují každodenně od 5. března.


- Vpodvečer se u slovenského velvyslanectví na Praze 6 uskuteční demonstrace za nezávislé a důkladné vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky a za vznik nové a důvěryhodné vlády. Zúčastní se mimojiné aktivista a spisovatel Fedor Gál, novinář Jaroslav Kmenta a dokumentaristka Tereza Nvotová. Mrtvého novináře a jeho přítelkyni našla policie 25. února kolem půl jedenácté večer. Kuciak se věnoval vazbám vysokých politiků na kriminální prostředí.

- Slovenský prezident, šéf parlamentu a premiér se sejdou kvůli situaci po vraždě novináře Jána Kuciaka. V 17. 00 pak začne demonstrace proti vládě a za nezávislé vyšetření vraždy. Shromáždění jsou svolána i do dalších zhruba tří desítek měst na Slovensku.

- Ministři spravedlnosti zemí EU budou jednat o směrnici o potírání podvodů u bezhotovostních platebních prostředků či o řešení sporů mezinárodních párů o péči o dítě přes hranice zemí bloku. Diskutovat se bude také o přeshraničním přístupu k elektronickým průkazům a dalších tématech. Za ČR se jednání zúčastní ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

- Britské úřady pokračují ve vyšetřování případu bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří se v Británii stali terčem pokusu o vraždu nervovým plynem.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!