Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 25 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Projde ‚brexit naslepo‘? Lidovci si zvolí nového lídra

Brexit (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brexit (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Dnes měla Velká Británie podle původního plánu odejít z EU, místo toho se bude potřetí hlasovat o „rozlučkové“ dohodě, tentokrát bez politické deklarace. Huawei zveřejní výsledky hospodaření a KDU-ČSL si bude volit nové vedení.

Místo brexitu hlasování. Britští poslanci budou dnes, tedy v původním termínu odchodu své země z Evropské unie, znovu hlasovat o schválení dohody o rozluce s EU. Součástí vládního usnesení však nebude politická deklarace o vztazích obou stran po brexitu. Opozice mluví o „brexitu naslepo“. Vláda se podle všeho k oddělení dvou částí brexitového balíčku uchýlila proto, aby hlasování nezablokoval šéf Dolní sněmovny John Bercow, který nechtěl umožnit opakované rozhodování o totožném návrhu.

Volba nového šéfa lidovců. Na brněnském výstavišti začíná dopoledne dvoudenní volební sjezd KDU-ČSL. Lidovci by si měli podle plánu odpoledne vybrat nového předsedu a později i místopředsedy, členy celostátního výboru a dalších orgánů strany. Současný šéf strany Pavel Bělobrádek již dříve oznámil, že se o post předsedy již nebude ucházet. Třemi uchazeči o post jsou Jan Bartošek, Marian Jurečka, Marek Výborný.

Jak se dařilo Huaweii? Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei, před nímž varují západní bezpečnostní služby, dnes zveřejní výsledky hospodaření v loňském roce. Kauza Huawei přitom odstartovala v lednu 2018 na veletrhu CES, během něhož vyšlo najevo, že ze spolupráce americké firmy AT&T s čínskou společností sešlo právě kvůli obavám z bezpečnostního rizika.

„Zoufalá manželka“ před soudem. Herečka Felicity Huffmanová, známá ze seriálu Zoufalé manželky, dnes večer (SEČ) předstoupí před federální soud kvůli účasti na podvodu, díky kterému se pomocí falešných sportovních stipendií dostaly na univerzity děti bohatých Američanů.

Ústavní stížnost na GIBS i státní zástupce. Ústavní soud dopoledne vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti pěti účastníků protestu proti kácení stromů v lokalitě Ptačí potok v Národním parku Šumava. Tvrdí, že byli podrobeni různým formám nelidského či ponižujícího zacházení. Stížnost směřuje proti postupu Generální inspekce bezpečnostních sborů, Krajského státního zastupitelství v Plzni a Vrchního státního zastupitelství v Praze, nález se bude týkat práva na účinné vyšetřování.

Kauza Rath. Krajský soud v Praze bude projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností.

Průzkum před eurovolbami. Evropský parlament zveřejní nový průzkum veřejného mínění před nadcházejícími eurovolbami.

Astronauti budou měnit baterie. Američtí astronauti Nick Hague a Christina Kochová mají před polednem (SEČ) vystoupit mimo Mezinárodní vesmírnou stanici kvůli výměně baterií. Původně měl v otevřeném vesmíru vůbec poprvé pracovat čistě ženský tým, kvůli nedostatku vhodných skafandrů ale NASA musela od tohoto záměru ustoupit.

EK a polské maso. Evropská komise hodnotí kroky, které Polsko učinilo v dozoru na svých jatkách a o kterých Varšava v pondělí informovala Brusel.

Dražba Gauginova obrazu. Pařížská aukční síň Sotheby’s bude dražit vzácný obraz Paula Gauguina s názvem Le jardin de Pissarro, Quai Pothuis a Pontoise (Pissarova zahrada, nábřeží Pothuis v Pontoise, jehož hodnota se odhaduje na 600 000 až 900 000 eur (asi 15,5 až 23,3 milionu korun).

Obchvat Budějovic. U Českých Budějovic dojde k slavnostnímu zahájení stavby úseku dálnice D3 Hodějovice-Třebonín. Úsek dlouhý 13 km, který vyjde na sedm miliard, bude součástí obchvatu města. Akce se zúčastní ministr dopravy Dan Ťok, šéf ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa a ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.

,
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...