29. března 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Projde ‚brexit naslepo‘? Lidovci si zvolí nového lídra

Brexit (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brexit (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Dnes měla Velká Británie podle původního plánu odejít z EU, místo toho se bude potřetí hlasovat o „rozlučkové“ dohodě, tentokrát bez politické deklarace. Huawei zveřejní výsledky hospodaření a KDU-ČSL si bude volit nové vedení.

Místo brexitu hlasování. Britští poslanci budou dnes, tedy v původním termínu odchodu své země z Evropské unie, znovu hlasovat o schválení dohody o rozluce s EU. Součástí vládního usnesení však nebude politická deklarace o vztazích obou stran po brexitu. Opozice mluví o „brexitu naslepo“. Vláda se podle všeho k oddělení dvou částí brexitového balíčku uchýlila proto, aby hlasování nezablokoval šéf Dolní sněmovny John Bercow, který nechtěl umožnit opakované rozhodování o totožném návrhu.

Volba nového šéfa lidovců. Na brněnském výstavišti začíná dopoledne dvoudenní volební sjezd KDU-ČSL. Lidovci by si měli podle plánu odpoledne vybrat nového předsedu a později i místopředsedy, členy celostátního výboru a dalších orgánů strany. Současný šéf strany Pavel Bělobrádek již dříve oznámil, že se o post předsedy již nebude ucházet. Třemi uchazeči o post jsou Jan Bartošek, Marian Jurečka, Marek Výborný.

Jak se dařilo Huaweii? Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei, před nímž varují západní bezpečnostní služby, dnes zveřejní výsledky hospodaření v loňském roce. Kauza Huawei přitom odstartovala v lednu 2018 na veletrhu CES, během něhož vyšlo najevo, že ze spolupráce americké firmy AT&T s čínskou společností sešlo právě kvůli obavám z bezpečnostního rizika.

„Zoufalá manželka“ před soudem. Herečka Felicity Huffmanová, známá ze seriálu Zoufalé manželky, dnes večer (SEČ) předstoupí před federální soud kvůli účasti na podvodu, díky kterému se pomocí falešných sportovních stipendií dostaly na univerzity děti bohatých Američanů.

Ústavní stížnost na GIBS i státní zástupce. Ústavní soud dopoledne vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti pěti účastníků protestu proti kácení stromů v lokalitě Ptačí potok v Národním parku Šumava. Tvrdí, že byli podrobeni různým formám nelidského či ponižujícího zacházení. Stížnost směřuje proti postupu Generální inspekce bezpečnostních sborů, Krajského státního zastupitelství v Plzni a Vrchního státního zastupitelství v Praze, nález se bude týkat práva na účinné vyšetřování.

Kauza Rath. Krajský soud v Praze bude projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností.

Průzkum před eurovolbami. Evropský parlament zveřejní nový průzkum veřejného mínění před nadcházejícími eurovolbami.

Astronauti budou měnit baterie. Američtí astronauti Nick Hague a Christina Kochová mají před polednem (SEČ) vystoupit mimo Mezinárodní vesmírnou stanici kvůli výměně baterií. Původně měl v otevřeném vesmíru vůbec poprvé pracovat čistě ženský tým, kvůli nedostatku vhodných skafandrů ale NASA musela od tohoto záměru ustoupit.

EK a polské maso. Evropská komise hodnotí kroky, které Polsko učinilo v dozoru na svých jatkách a o kterých Varšava v pondělí informovala Brusel.

Dražba Gauginova obrazu. Pařížská aukční síň Sotheby’s bude dražit vzácný obraz Paula Gauguina s názvem Le jardin de Pissarro, Quai Pothuis a Pontoise (Pissarova zahrada, nábřeží Pothuis v Pontoise, jehož hodnota se odhaduje na 600 000 až 900 000 eur (asi 15,5 až 23,3 milionu korun).

Obchvat Budějovic. U Českých Budějovic dojde k slavnostnímu zahájení stavby úseku dálnice D3 Hodějovice-Třebonín. Úsek dlouhý 13 km, který vyjde na sedm miliard, bude součástí obchvatu města. Akce se zúčastní ministr dopravy Dan Ťok, šéf ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa a ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz