Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Promluví poslanci o policejní reformě? A hrdina Gabčík se dočká povýšení in memoriam

  6:30
Veřejnost by se mohla dozvědět další podrobnosti o policejní reformě, která loni vyvolala vládní krizi a vedla k odchodu dlouholetého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Členové komise, která reformu šetřila, by totiž mohli být zbaveni mlčenlivosti. Další událost důležitá i pro Česko se odehraje na Slovensku. Tam má být in memoriam povýšen hrdina z operace Anthropoid Jozef Gabčík.

Zasedání skončilo, aniž by se Šlachta dostal ke slovu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Na pokračující schůzi sněmovny by měli poslanci rozhodnout o zbavení mlčenlivosti členů někdejší komise k prověření policejní reorganizace. Komise vznikla jako reakce na reformu policie. Její vedení připravilo vznik nového superúřadu, který na začátku loňského srpna zastřešil protikorupční policii i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Tehdejší šéf ÚOOZ Robert Šlachta s tím však nesouhlasil a rezignoval, hnutí ANO hrozilo odchodem z vládní koalice.

V Anglii pokračuje vyšetřování pondělního teroristického útoku po koncertě americké zpěvačky Ariany Grandeové v Manchesteru. Při výbuchu podomácku vyrobené bomby zemřelo 22 lidí a 64 jich bylo zraněno. Podezřelým je Salman Abedi, 22letý britský občan s libyjskými kořeny. Velká Británie ale zažije ještě jednu událost se vztahem k terorismu. Britský soud by měl vynést rozsudek nad 20letým Damonem Smithem, který loni v říjnu umístil podomácku vyrobenou bombu do vozu londýnského metra. Bomba naštěstí nakonec nevybuchla.

Slovenský prezident Andrej Kiska povýší in memoriam Jozefa Gabčíka, který se v roce 1942 podílel na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát se uskutečnil 27. května před 75 lety a Lidovky.cz vám k tomuto výročí přinášejí speciální projekt Tucet zapomenutých hrdinů.

U krajského soudu pokračuje hlavní líčení s podnikatelem Shahramem Abdullahem Zadehem. Ten je ve vazbě a spolu se 14 dalšími lidmi se u brněnského krajského soudu zpovídá z podezření z daňových úniků. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka. Celková škoda činí 2,5 miliardy korun. Zadeh obvinění odmítá.

V rámci jednání podala Unie obhájců trestní oznámení na policii. Ta prý nezákonně odposlouchávala důvěrné hovory mezi Zadehem a jeho právníky.

U příležitosti 50. výročí vydání alba Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band vyjde zvláštní edice této desky skupiny Beatles. Album si mohou fanoušci zakoupit na CD i vinylu a obsahovat bude i nové remixy.

Začne jarní zasedání Parlamentního shromáždění NATO, kterého se zúčastní i čeští poslanci. Lze předpokládat, že jednání se povedou i o příspěvcích států na jejich obranu. Ve čtvrtek dal americký prezident Donald Trump najevo nelibost nad tím, že 23 z 28 členů Aliance stále neplní své dohodnuté finanční závazky. Mezi „neplatiče“ patří i Česká republika.

„Neplatí, co by měli platit na svou obranu. To není spravedlivé vůči lidem a daňovým poplatníkům v USA,“ upozornil Trump. Mnohé z těchto zemí podle něj „dluží obrovské peníze z minulých let“. Trump poznamenal, že v minulých letech USA vydávaly na obranu více než všechny ostatní spojenecké země dohromady.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat