10. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Protest praktických lékařů, Zeman ve Štrasburku a provede KLDR další testy?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Prezident Miloš Zeman v OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman v OSN. | foto: Reuters

PRAHA Praktičtí lékaři a ambulantní specialisté budou dnes protestovat proti rostoucí byrokracii a podfinacování praxí. Ordinace ale většina z nich neuzavře. Ve Žlebech na Čáslavsku uspořádají symbolický pohřeb zavírané ordinace. Koalice praktických lékařů sdružuje praktiky včetně dětských, ambulantní specialisty a zubaře. Lékařů těchto odborností je kolem 19 500. Registrovaných zubařů je na 10 000, praktických lékařů zhruba 5500 a ambulantních specialistů kolem 4000.

Stovka ordinací se zavře. Lékařům vadí jim rostoucí povinná byrokracie. „Povinné zavedení eReceptů a EET je pro mnoho stárnoucích lékařů tím posledním důvodem, proč ve své praxi nepokračovat. Na venkově je ale nemá kdo nahradit,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Lékaři jsou podle pořadatelů často v důchodovém věku, ambulantních specialistů více než třetina. V roce 2020 jich má chybět kolem 800. Zavřít ordinace chystá asi stovka praktických lékařů.

Lidé údajně šířící HIV u soudu. Vrchní soud projedná odvolání v případu HIV pozitivní prostitutky, která měla sexuální styk s téměř čtyřmi desítkami mužů, jimž o nemoci neřekla. Hradecký soud ji nepravomocně potrestal sedmi lety vězení. Pak se bude zabývat případem Zdeňka Pfeifera, který byl nepravomocně odsouzen k 11,5 roku vězení za vědomé šíření viru HIV. Podle ústeckého krajského soudu měl nechráněný sex s desítkami mužů, kterým o nemoci neřekl.

Zeman bude mluvit v Radě Evropy. Prezident Miloš Zeman promluví ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy. Předtím se ještě  setkání s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjörnem Jaglandem.

První megaplex v Česku. Dnes dopoledne dojde ke slavnostnímu otevření nové části obchodního centra Chodov. Půjde tak o první megaplex v České republice.

Sláva v Pchjongjangu. KLDR si připomíná výročí založení vládnoucí Korejské strany práce. Jihokorejští a japonští představitelé se obávají, že by Severní Korea při té příležitosti mohla provést další zbrojní test.

Co s Jarolímem? Od 10 hodin začne zasedání výkonného výboru Fotbalové asociace ČR, které bude jednat o budoucnosti reprezentačního trenéra Karla Jarolíma. Fotbalistům pod jeho vedením se opět nepovedlo postoupit na MS.

  • 0Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky


Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.