22. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Prvních 100 dní s Macronem a Trump představuje nový plán pro Afghánistán

Emmanuel Macron  během inauguračního ceremoniálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron během inauguračního ceremoniálu. | foto: Reuters

Francouzský prezident dnes „oslaví“ prvních 100 dní od inaugurace, jeho americký protějšek odhalí své záměry s Afghánistánem a členové sněmovní komise pokračují ve vyšetřování úniků informací z vyšetřovacích spisů.

100 dní s Macronem. Americkému prezidentovi Emmanuelu Macronovi končí pomyslná stodenní ‚doba hájení‘. Kulatý počet dnů od inaugrace přitom nezavdává příliš důvodů k oslavám. Po slibném a asertivním startu v čele úřadu následovalo podle kritiků hned několik prezidentských přešlapů, které vedly k výraznému propadu v popularitě, nepopulárními kroky si totiž rozhněval levicové i pravicové voliče. Bude dnes bilancovat?

Jak Trump naloží s Afghánistánem? Americký prezident Donald Trump v noci na úterý oznámí novou strategii USA v Afghánistánu. Jeho administrativa nechtěla do poslední chvíle prozradit žádné detaily. Jen několik hodin před plánovaným oznámením přitom dopadla do kábulské vládní a diplomatické čtvrti raketa. Výbuchu předcházelo oznámení, která často využívá americká ambasáda pro varování před blížícím se raketovým útokem. Server Lidovky.cz bude sledovat světové reakce na Trumpovo rozhodnutí.

Sněmovní komise si pozve Pelikána i Šlachtu. Dopoledne opět zasedne sněmovní vyšetřovací komise ke kauze úniků informací z vyšetřovacích spisů. Vyslechnout by měla ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, někdejšího ředitele bývalého protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu, ředitele policejního útvaru zvláštních činností Vladimíra Šibora a Bronislava Šabršulu z policejního prezidia.

Velká loupež, velké tresty? Městský soud v Praze dnes vynese rozsudek v případu velké loupeže hodinek v celkové hodnotě přes 13 milionů korun, k níž došlo loni v únoru. Obžalobě z přepadení prodejny v centru Prahy čelí celkem šest cizinců, kterým hrozí až 15 let vězení. Svědka, prodavače vykradeného obchodu, lupiči před vyrabováním regálů zbili a spoutali. Utrpěl zlomeninu čelisti a další úrazy a skončil v nemocnici.

Soud vyslechne útočníka z Turku. Maročan, který je podezřelý z útoku ve finském městě Turku, by měl přes video vypovídat před soudem. Muž zabil v pátek odpoledne v centru jihofinského Turku dva lidi. Oba byli podle policie finskými občany. Útočníka střelili policisté do nohy a skončil v péči lékařů.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz