Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Rozběhne se další soud s hejtmanem Půtou, fotbalisté vyzvou Švýcarsko, vláda bude řešit zásobníky plynu

Martin Půta foto: Ota Bartovský, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:40

Poslanci mají jednat o energetické předloze k plnění zásobníků plynem. Během dne proběhnou také interpelace na vládní zástupce. Sněmovna by se také mohla vrátit k úvodnímu kolu koaliční novely služebního zákona. Ta například ruší funkce odborných náměstků na ministerstvech a omezení v počtu náměstků členů vlády. Ve středu první čtení nedokončila.

Půta k soudu. V Liberci se opětovně rozběhne proces zabývající se korupční kauzou, ve které je obžalováno 12 lidí, včetně hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), a čtyři firmy. Jde o věc spojenou s dvěma projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 za téměř 100 milionů Kč. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. Všechny obžalované koncem května 2020 nepravomocně osvobodil liberecký soud, vrchní soud verdikt zrušil. Půta obvinění od začátku odmítá.

V Praze začíná Veletrh vědy. K vidění budou roboti, netradiční ukázky výroby čipů, efektní fyzikální a chemické pokusy a řada dalších zajímavostí. Největší vědecko-popularizační akce v Česku proběhne od čtvrtka na pražském výstavišti PVA Expo v Letňanech, konec má naplánovaný na sobotu 4. června. Vstup bude zdarma. Lidé si prohlédnou i některé vědecké projekty, které zastupovaly domácí produkci na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji.

Fotbalisté poprvé vystoupí v elitní skupině Ligy národů. Prvním soupeřem na domácí půdě v Edenu bude od 20:45 Švýcarsko. Kouč Jaroslav Šilhavý vyšle na hřiště řadu náhradníků, chybět má i nejlepší útočník Patrik Schick.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!