3. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Putinově návštěvě v Turecku předcházelo ‚zatýkání‘ a odevzdali jste daňové přiznání?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Putin a Erdogan se na schůzce v Ankaře shodli, že uznání Jeruzaléma... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin a Erdogan se na schůzce v Ankaře shodli, že uznání Jeruzaléma... | foto: Reuters

PRAHA Turecko vydalo pondělí v souvislosti s předloňskou vraždou ruského velvyslance v Ankaře zatykač na osm osob, které podle něj spáchání činu nařídili. Jednou z nich je i duchovní Fethullah Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování pokusu o převrat v roce 2016. Zatýkání Turecko nařídilo den před návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina.

Putin bude v Turecku dva dny. Turecký policista Mevlüt Mert Altinta­ zastřelil v prosinci 2016 ruského velvyslance Andreje Karlova na vernisáži v ankarské galerii. Během činu dal najevo, že se jedná o pomstu za severosyrské město Halab (Aleppo), které bylo předtím terčem bombardování především ruského letectva. Policie vraha krátce po útoku zabila.

Podle tureckého listu Habertürk úřady rozhodly o zadržení osmi osob, neboť podle nich vraždu ruského diplomata nařídily. Zatykač byl vydán i na duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara dlouhodobě obviňuje ze zosnování předloňského pokusu o vojenský převrat. Gülen, který žije ve Spojených státech, obvinění odmítá a tvrdí, že puč zinscenoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve snaze upevnit si moc v zemi.

Turecké úřady už dříve zadržely v souvislosti v Karlovovou vraždou sedm osob včetně tří policistů. Střelec byl sám policistou, v době činu byl ale mimo službu. Agentura Reuters upozornila, že Altinta­ovo chování v době vraždy naznačuje, že byl příznivcem radikální formy islámu. Hnutí duchovního Gülena přitom hlásá toleranci a mezináboženský dialog.

K vydání příkazu k zadržení osmi osob v souvislosti s vraždou ruského velvyslance došlo jen den před začátkem dvoudenní návštěvy ruského prezidenta v Turecku. Vladimir Putin se během ní setká s Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Moskva, Ankara a Teherán jsou garanty takzvaného astanského mírového procesu, který se snaží o snížení napětí ve válkou

Přiznali jste? Dnes je poslední den pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmu za rok 2017. V případě využití služeb daňového poradce je termín 2. července.

Kauza EGAP. Soud pokračuje v projednávání kauzy Karla Plevy a Jiřího Skuhry, dvou bývalých manažerů státní pojišťovny EGAP. Obžaloba dvojici viní z porušení povinností v souvislosti s financováním výstavby cementárny ve Vietnamu.

Vývoj v kauze Skripal. Pokračuje vzájemné vyhošťování diplomatů Ruska na jedné straně a západních zemí na straně druhé.

Bude Kim opět nadšený? V Pchjongjangu se uskuteční druhý koncert jihokorejských popových hvězd; na nedělní první koncert přišel i severokorejský vůdce Kim Čong-un s chotí a byl nadšený.

  • 0Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky