Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Sněmovna bude dál projednávat vládní konsolidační balíček, v Atlantě začne soud s Trumpem

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Pokračuje schůze Sněmovny. Předpokládá se, že poslanci budou dál projednávat ve druhém čtení vládní konsolidační balíček.

Uskuteční se schůze vlády. Na programu má mimo jiné novela zákona o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže, návrh nařízení vlády o výši vyměřovacího základu pro pojistné na veřejné zdravotní pojištění hrazené státem pro rok 2024 či návrh na jmenování ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Soud pokračuje v projednávání kauzy sportovních dotací pražského magistrátu. Obžalobě čelí devět lidí včetně exministra Karla Březiny (ČSSD).

Premiér Petr Fiala by měl jmenovat Víta Hendrycha novým ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Začne dvoudenní bezpečnostní konference o kybernetické obraně a umělé inteligenci.

V Atlantě začne úvodní soudní jednání v kauze pokusu o zvrácení výsledků prezidentských voleb v roce 2020 ve státě Georgia. Americký exprezident Donald Trump a někteří další obvinění se vzdali možnosti osobně se vyjádřit k otázce své viny.

Závěr prvního afrického klimatického summitu. Očekává se přijetí deklarace, která má obsahovat závazky ohledně obnovitelných energií, udržitelného zemědělství či ochrany pralesů.

Uskuteční se summit dvanácti zemí střední a východní Evropy včetně Česka, které tvoří iniciativu Trojmoří. Účastní se mimo jiné prezidenti Polska Andrzej Duda, Litvy Gitanas Nauséda a hostitelského Rumunska Klaus Iohannis či také chorvatský premiér Andrej Plenković. Za Českou republiku pak předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Autoři: ,