Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Americký ministr navštíví Rusko, jednat se bude i o útoku v Sýrii. Svět se dozví počty popravených

Vězení, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson navštíví Rusko. Na programu jednání bude určitě i nedávný americký útok v Sýrii. Lidskoprávní organizace Amnesty International vydá výroční zprávu o trestu smrti a popravách ve světě v roce 2016

Lidskoprávní organizace Amnesty International vydá výroční zprávu o trestu smrti a popravách ve světě v roce 2016. Zpráva každoročně vzbuzuje debatu o přípustnosti absolutních trestů.

Například v roce 2015 bylo ve světě popraveno přinejmenším 1634 lidí, což je nejvíce od roku 1989. Téměř devadesát procent zdokumentovaných poprav připadalo na Írán, Pákistán a Saúdskou Arábii. Statistika ale nezahrnuje Čínu, kde byly popraveny tisíce lidí, ale záznamy o trestech smrti jsou vedeny jako státní tajemství.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson zahajuje dvoudenní návštěvu Ruska. Akce bude pečlivě sledována především kvůli poslednímu jiskření mezi oběma velmocemi po raketovém útoku USA v Sýrii.

Americký zásah podpořily Británie, Francie či Německo. Rusko ho naopak odsoudilo a označilo za agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva. Podobně se vyjádřil Írán, který akci popsal jako destruktivní a nebezpečnou.

Bude jednat Rada hlavního města Prahy. Na programu je například budoucí správa nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod, harmonogram metropolitního plánu, výběrové řízení na ředitele Hvězdárny a planetária HMP, Pražské informační služby, parkovací dům Dědina. Zájem určitě také vzbudí debata o formalizaci vztahů Prahy a Šanghaje na úroveň sesterských měst.

Newyorské Muzeum moderního umění (MoMA) zahajuje reprezentativní přehlídku československé kinematografie, která představí divákům kultovní snímky z let 1927 až 1943. Američtí diváci budou mít šanci shlédnout ty nejzajímavější snímky z československé provenience. Tři z promítaných snímků, Takový je život, Bílá nemoc a Ze soboty na neděli, byly nedávno digitálně restaurovány. Machatého film Ze soboty na neděli bude v New Yorku uveden v mezinárodní premiéře.

Mezi filmy bude například i slavný Erotikon, ve kterém se poprvé objevila ženská nahota, Peníze nebo život, Svět patří nám nebo Kristian.

Krajský soud v Praze bude rozhodovat o prodloužení vazby Pavla Šrytra, který čelí obžalobě z vraždy bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly. Vražda se stala v roce 1996 a policie jí objasnila těsně před promlčením. Spekulovalo se mimo jiné o tom, že za smrtí stál kontroverzní podnikatel František Mrázek.

Z vraždy byl obviněn Pavel Šrytr, Bělův bývalý osobní strážce. Policie ho zatkla loni na jaře, jen pár dní před promlčením vraždy. Krátce poté zadrželi policisté i dalšího člověka, Slováka Jána Kaca. Na oba ukázaly nové svědecké výpovědi, které se podařilo detektivům získat.

Ředitel dopravní policie Tomáš Lerch oznámí čísla o aktuální nehodovosti a jaká opatření chystá policie na letošní velikonoce. Podle Lercha jsou Velikonoce z hlediska bezpečnosti jedním z nejrizikovějších období celého roku. Lidé o prodlouženém víkendu cestují častěji, mnohdy na delší vzdálenosti, a zároveň narůstá doprava na hlavních tazích. Na silnice se rovněž vydávají sváteční řidiči. Loni například na svátky vyrazilo na silnice přes 3 tisíce policistů. Přesto zemřelo 11 řidičů.

Krajský soud se po zrušení původního rozsudku krajského a odvolacího soudu bude znovu zabývat obžalobou na Petra Křipského. Jde o člena takzvaného Toflova gangu. Bývalý policista podle obžaloby za úplatu poskytoval informace ze spisů.

Uskuteční se dražba zámku v Liběšicích, kde býval ústav pro mentálně postižené. Nejnižší cena je stanovena na 40,17 milionu korun. Odhadní cena zámku a dalších nemovitostí, které k němu náleží, je 38 530 000 korun. Nejnižší podání v dražbě je stanoveno na 40 172 000 korun.

Celý areál zámku prodává kraj dohromady, tak jak stojí a leží. Jedná se o celý soubor budov a pozemků. Kromě samotného zámku komplex zahrnuje i památkově chráněný secesní skleník, dřevěný montovaný dům, který sloužil jako škola, a další stavby. Naprostá většina z nich je vedena jako nemovitá kulturní památka.

Jiří Šťastný

Autor

Jiří Šťastnýjiri.stastny@lidovky.czČlánky

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...