Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Události

Ruský velvyslanec v Praze podá vysvětlení k Ukrajině. Ve střední části Česka opět hrozí silný vítr

Alexandr Zmejevskij foto:  Petr Topič, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Od 11:00 je v plánu schůze vlády. Kabinet bude diskutovat o ukončení či omezení proplácení preventivních PCR testů na covid, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také na jednání přinese návrh možného rozvolňování protiepidemických opatření. Vláda bude také řešit situaci na Ukrajině a sankce proti Rusku.

Ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij má dopoledne podat vysvětlení aktuální situace na východě Ukrajiny. Předvolal si ho náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák.

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba při své cestě do USA promluví před Valným shromážděním OSN.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian se výjimečně zúčastní zasedání německé vlády. O situaci na Ukrajině bude separátně jednat i s šéfkou německé diplomacie Annalenou Baerbockovou.

V centrální části republiky bude znovu hodně foukat, vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti 55 až 70 kilometrů za hodinu. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s nízkým stupněm nebezpečí se týká některých regionů na Vysočině, v Pardubickém, Jihomoravském a Olomouckém kraji. Platí od 04:00 do 16:00.

Krajský soud v Brně veřejně projedná žalobu Českých drah proti rozhodnutí ÚOHS, který dopravci v roce 2019 uložil pokutu 274 milionů korun za zneužití dominantního postavení na trhu dálkové železniční dopravy v letech 2005 - 2014.

U Okresního soudu Plzeň-město začíná hlavní líčení s mužem obžalovaným z šíření poplašné zprávy. Muž loni na jaře natáčel video na covidovém oddělení Fakultní nemocnice Plzeň, domáhal se tam, aby lékaři podali jeho nemocné matce prostředek ivermektin a obviňoval lékaře, že nechávají covidové pacienty umírat, protože jim tento lék nechtějí podávat. Za šíření poplašné zprávy spáchané za nouzového stavu hrozí muži až osmileté vězení.

V 15:30 bude podpis memoranda o spolupráci mezi Národní knihovnou a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Autor: