6. dubna 2018 6:16 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

S kým bude nyní jednat ANO o sestavení vlády? A co na to prezident?

Tisková konference po nočním jednání ANO a ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference po nočním jednání ANO a ČSSD. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Po krachu nočního jednání je jasné, že ANO a ČSSD vládu nesestaví. Sociální demokracie totiž trvala na postu ministra vnitra, který jim ale ANO nechtělo přenechat. S kým tedy bude Andrej Babiš nyní jednat?

- Budeme sledovat politická jednání o vzniku vlády po nočním krachu jednání mezi hnutím ANO a ČSSD. Strany se nedohodly na postech v případné společné vládě. Šéf sociální demokracie Jan Hamáček a místopředseda Jiří Zimola po nočním jednání s vedením ANO oznámili, že ČSSD zůstane v opozici. ANO podle nich odmítlo všechny možnosti vlády bez trestně stíhaného premiéra. Andrej Babiš uvedl, že ČSSD trvalo na resortu vnitra, které jim ale nenabídl.

- Zasedá výkonný výbor KSČM před sobotním jednání ústředního výboru. Tématem měla být původně otázka, zda podpořit vznik případné nové vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Po nezdaru nočního vyjednávání se ale téma radikálně změní.

- Senátní výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice pořádá veřejné slyšení na téma Co můžeme ještě udělat pro bývalé politické vězně a jejich rodiny? 

- Večer začíná mezinárodní festival Mladí ladí jazz, který odstartují elektroničtí Submotion Orchestra, kteří se do Prahy vracejí po pěti letech a představí své nové album Kites. Festival potrvá do 30. dubna. 

- Sledujeme vývoj v kauze otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Britské tajné služby jsou přesvědčeny, že se jim už podařilo najít tajnou ruskou laboratoř, která vyrobila jed Novičok použitý při útoku na dvojitého ruského agenta v jihoanglickém Salisbury.

Skripal a jeho dcera Julija byli napadeni 4. března. Britská vláda tvrdí, že za tento útok je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko, což ale Moskva důrazně popírá.


- Prezident Miloš Zeman s manželkou se vrací z oficiální návštěvy Slovenska.  Schůzku se svým slovenským protějškem Andrejem Kiskou zahájil ve čtvrtek ve Vysokých Tatrách. Šlo o jeho první zahraniční cestou ve druhém prezidentském období.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz