• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Vstup do ženevské vily La Grange, v níž se uskuteční setkání Joea Bidena a...

Vstup do ženevské vily La Grange, v níž se uskuteční setkání Joea Bidena a Vladimira Putina. | foto: Reuters

Schůzka Bidena s Putinem, konec rybářského čekání a Zemanovo svědectví kvůli MUS

  •   5:00
Praha - RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Lídři světových velmocí - americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin - se setkají v Ženevě. Summit se ovšem nespojuje s příliš velkými očekávání. Vztahy mezi Washingtonem a Moskvou jsou totiž v poslední době na bodu mrazu a nic nenapovídá tomu, že by se to mělo nyní výrazně změnit.    

Prezident Miloš Zeman vystoupí před soudem, aby mohl svědčit v trestní kauze ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS). Měl by popsat okolnosti z roku 1999, kdy jeho vláda jednomyslně schválila odprodej menšinového státního podílu v MUS firmě Investenergy za 650 milionů korun.

Ve středu by se měl také schvalovat zákon k výstavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Poslanci mají také v plánu hlasovat o změně v určení dětských skupin, které vznikaly v reakci na nedostatek míst ve školkách. Ve finále je i novela související se zavedením evropského kodexu pro telekomunikace.

Rybáři slaví, nově můžou lovit dravé ryby. Děje se tak po téměř šestiměsíční pauze. Políčeno mají na štiky, candáty, sumce nebo okouny - překvapit je ale může i ostražitý bolen, nebo při lovu na rybku tajemný úhoř.

Statistici prozradí detaily ohledně vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí, popíší situaci na trhu práce nebo zveřejní čísla o dopadech krize na hospodaření vládního sektoru.

V pražském kině Světozor odstartují Dny evropského filmu (DEF), ty potrvají do 23. června. Prvním uvedeným snímkem bude Prostě vášeň režisérky Danielle Arbidové. Přehlídka zaměřená výhradně na současný evropský film se koná v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech v rámci festivalových ozvěn. Letos nabízí téměř 50 děl z různých koutů Evropy. 

Italové ve druhém utkání na mistrovství Evropy v Římě hostí Švýcarsko. Ještě předtím se představí Turci v Baku, které od 18:00 vyzvou Wales. V druhé skupině vyzve Rusko v domácím prostředí Finsko.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK