29. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Šéf Národního muzea dostane slovenské vyznamenání, v Praze bude protest proti Benešové

Ředitel Národního muzea Michal Lukeš v prostorách původní ředitelna. Ta bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Národního muzea Michal Lukeš v prostorách původní ředitelna. Ta bude... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Řád bílého dvojkříže dostane ředitel Národního muzea Michal Lukeš od končícího slovenského prezidenta Andreje Kisky. Prahou projde pochod za nezávislost justice a slovenský soud by měl rozhodnout o návrhu na rozpuštění extremistické strany Mariana Kotleby.

Slovenský prezident Andrej Kiska udělí v Praze řediteli Národního muzea Michalu Lukešovi slovenské státní vyznamenání Řád bílého dvojkříže. Je to nejvyšší vyznamenání pro cizince, kteří se mimořádně zasloužili o rozvoj vztahů mezi Slovenskem a vlastí vyznamenaného nebo zásadně přispěli k šíření dobrého jména Slovenska ve světě. Národní muzeum společně se svým slovenským protějškem loni připravilo velkou výstavu připomínající historii někdejšího Československa.

V Praze uskuteční pochod za nezávislost justice s názvem Nejsme slepí! Jedná se o protest proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti, začne v 17:30 na Hradčanském náměstí a vyvrcholí v 19:00 hodinovou demonstrací na Staroměstském náměstí. Pořádá ho Milion chvilek pro demokracii.

Vláda mimo jiné projedná návrh státního závěrečného účtu za rok 2018, rozpočtovou strategii veřejných institucí na léta 2020 až 2022 nebo návrh na převod peněz ze ziskového podniku Řízení letového provozu do státního rozpočtu.

Po zasedání vlády se uskuteční koaliční jednání. Na programu má být novela zákoníku práce, elektronická neschopenka či plnění programového prohlášení vlády v justici.

Slovenský nejvyšší soud vynese verdikt o návrhu generálního prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpuštění opoziční krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.

Soud projedná žalobu zdravotní sestry Věry Marešové na vydavatelství Vltava Labe Media. Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici, soudy ji ale viny zprostily. Novináři podle ní nerespektovali při informování o případu presumpci neviny, požaduje proto 2,7 milionu korun. Marešová žaluje i další vydavatelství.

Soud pokračuje v projednávání kauzy údajného vyzrazení utajované informace BIS. Mezi obžalovanými je někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová a lobbista Ivo Rittig.

Piráti zahájí ostrou fázi kampaně před volbami do Evropského parlamentu. Vystoupí předseda strany Ivan Bartoš, lídr kandidátky Marcel Kolaja a kandidáti Mikuláš Peksa a Lukáš Blažej a představí volební autobus a programové body, se kterými jdou do voleb.

Maastricht bude večer svědkem debaty pěti lídrů evropských politických frakcí před eurovolbami. Takzvaní „spitzenkandidáti“ jsou zároveň nominanty svých frakcí do čela budoucí Evropské komise. Účast přislíbili Jan Zahradil z Aliance evropských konzervativců a reformistů, Frans Timmermans za Stranu evropských socialistů, Violeta Tomičová za Evropskou levici, Guy Verhofstadt z Aliance liberálů a demokratů pro Evropu a Bas Eichout z evropských Zelených.

Skandinávská letecká společnost SAS kvůli stávce pilotů zruší v pondělí a úterý dalších více než 1200 letů. Omezení se dotkne i spojů s Prahou.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček odhalí na pražském hotelu Alcron pamětní desku zachránkyni židovských dětí Doreen Warrinerové, které se také přezdívá Nicholas Winton v sukních. Zúčastní se mimo jiné britský velvyslanec v ČR Nicholas Archer a synovec Warrinerové Henry Warriner.

vagDavid Vagaday

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?