Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Senát rozhodne o EET, Brusel doporučí postupné otevírání hranic a slůňata se chystají do výběhu

Policisté, hasiči a celníci kontrolují 14. března 2020 řidiče na hranicích s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté, hasiči a celníci kontrolují 14. března 2020 řidiče na hranicích s... | foto: ČTK

PRAHA RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Budeme sledovat veřejné vystoupení premiéra Andreje Babiše, ministra obrany Lubomíra Metnar a náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleše Opaty, kteří sdělí informace k nákupům ručních zbraní a balistických vest a další strategické modernizační projekty.

Přineseme informace o schůzi senátorů. Pětici zákonů vedoucích ke zmírnění dopadů probíhající pandemie covid-19 proberou od 13.00. Rozhodovat budou mimo jiné o odložení EET či příspěvku malým s. r. o..

Následovat bude schůze sněmovny. Poslanci od 15.00 ve zrychleném jednání projdou možnost odkladu úhrady sociálních odvodů. Také se budou zabývat posunem některých lhůt spojených s podáním návrhu státního rozpočtu na příští rok a změnou pravidel pro nákup ochranných zdravotnických prostředků, která povedou ke zjednodušení procesu. Ještě předtím proběhnou neveřejné schůze sněmovních výborů.

Během dne také odhalí bilanci ČNB - a to k 10. květnu 2020.

Asociace nemocnic zveřejní odhad ztrát způsobených mimořádnými opatřeními spojenými s pandemií covid-19. 

Nadále budeme informovat o vývoji koronavirové pandemie v jednotlivých zemích. Velká Británie a Nový Zéland chystají uvolňování pravidel. V Anglii se vrátí život do parků a na přírodní cesty. Co se týče Nového Zélandu, otevřou se nákupní střediska, kina a restaurace.

Evropská komise zveřejní instrukce k letní turistické sezoně a vydá doporučení, jak postupovat při rozvolnění restrikcí. Státy by podle Bruselu měly kontroly na hranicích postupně rušit.  

Počítá se také s podporou dopravců zasažených koronavirem; aerolinky dostanou možnost dočasně nahrazovat zrušené lety poskytováním voucherů.

Německá kancléřka Angela Merkelová předstoupí před poslance a zodpoví jejich dotazy. 

Evropskou unii čeká pokračování rozhovorů s Velkou Británií o pobrexitovém uspořádání vzájemných vztahů.

Slůňata se v pražské zoo chystají ven do výběhu. Jde o samičku narozenou 9. května a nebude sama. Vyrazí s dalším letošním mládětem, které přišlo na svět o přibližně měsíc dříve. Obě doprovodí jejich sloní matky Tamara a Janita.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...