14. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Senátoři rozhodnou o elektronických dálničních známkách, provazochodkyně přejde na laně Vltavu

Nově otevřených osm kilometrů dálnice D3. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově otevřených osm kilometrů dálnice D3. | foto: David Peltán, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Senát dnes bude rozhodovat mimo jiné o tom, zda motoristé v tuzemsku budou moci od roku 2021 používat elektronické dálniční známky místo dosavadních papírových nálepek. Změna zákona ceny známek nezvyšuje. Dalším z důležitých bodů na programu dnešní schůze je poslanecký návrh, který umožní lidem zbavit se snáze dluhů z dětství.

V italském Janově v 10:00 začíná pietní akt k připomenutí památky 43 lidí, kteří přesně před rokem zahynuli při zřícení dálničního mostu. Zúčastní se italský prezident Sergio Mattarella, premiér Giuseppe Conte a další politici. Janovský arcibiskup Angelo Bagnasco odslouží u pilíře nově vznikajícího mostu mši, v 11:36 budou obyvatelé držet minutu ticha.

Městský soud v Praze pokračuje v projednávání případu Dominika Kobulnického, kterého obžaloba viní z přípravy teroristického útoku. Policie nalezla v mladíkově bytě chemikálie k výrobě výbušniny a návodná videa. Pětadvacetiletému Slovákovi žijícímu v Praze hrozí až 15letý trest vězení. 

Vrchní soud v Praze rozhodne v případu někdejšího člena představenstva záložny MSD Daniela Turečka. Nepravomocný rozsudek muži uložil tříletou podmínku za spáchání úvěrových podvodů se škodou téměř 50 milionů korun.

V okolí Severodvinsku na severu Ruska pokračují práce na odstranění následků nepovedeného testu raketového motoru s jaderným zařízením z minulého týdne. Obyvatelům blízké blízké obce Ňonoksa úřady doporučily, aby vesnici opustili. Událost sledujeme.

Besip představí novou kampaň zaměřenou na bezpečnost motocyklistů s názvem Limit. Zúčastní se ministr dopravy Vladimír Kremlík, motocyklový závodník Lukáš Pešek a vedoucí oddělení Besip Tomáš Neřold.

Správci národního parku České Švýcarsko provedou turisty po místech, která zničil kůrovec. Správa parku v květnu rozhodla, že vnitřní část smrkového lesa nechá napospas škůdci, kácet se bude jen na okraji chráněného území.

Švédský soud vynese rozsudek nad americkým rapperem A$AP Rockym a dvěma členy jeho doprovodu, kteří podle žalobce 30. června ve Stockholmu fyzicky napadli 19letého muže.

Provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongongaová z francouzského souboru Cie Basinga hodlá přejít přes Vltavu od Právnické fakulty k Letenským sadům. Půjde ve výšce 35 metrů na laně dlouhém 350 metrů. Akce začíná v 18:00 a zahájí 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Festival potrvá do 1. září.

V 11:00 začíná tisková konference ke sbírce na záchranu skokanských můstků v Harrachově. Účast přislíbili bývalí slavní skokani Adam Malysz, Pavel Ploc a Jakub Janda. Akce se uskuteční v restauraci Myslivna u dojezdu Mamutího můstku.

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová na závodní jachtě vypluje z britského Plymouthu přes Atlantik do Ameriky. Začátek její cesty však může zkomplikovat nepřízeň počasí.

Lidovky.cz