Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události

Slovenští poslanci možná posounou volby na dřívější termín, Britové oznámí výši úrokových sazeb

Předseda slovenské strany Směr-SD Robert Fico (4. října 2022) foto: Profimedia.cz

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Dnes je náhradní termín pro konání jednotných přijímacích zkoušek pro přijetí do prvního ročníku pro čtyřleté obory středního vzdělání s maturitní zkouškou, pro šestileté a osmileté obory na gymnáziích a pro obory nástavbového studia. Státní přijímací zkoušky na střední školy organizuje firma Cermat.

Odvolací soudy dnes projednají dvě mediálně známé kauzy. Vyjma případu křivé výpovědi bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) půjde i o dění okolo bývalé novinářky Jany Peterkové, která čelí obžalobě z šíření poplašné zprávy.

Senátor Michael Canov (SLK) by měl poskytnout informace k senátorskému návrhu, podle něhož měl Ústavní soud zrušit novelu o nižší červnové valorizaci důchodů.

Britská centrální banka oznámí výsledek zasedání k měnové politice. Očekává se, že základní úrokovou sazbu zvýší o čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta.

Na dnešní den je svolána mimořádná schůze slovenské sněmovny. Kromě jiného se bude zabývat i návrhem části opozice, aby se předčasné parlamentní volby konaly už v červenci místo 30. září.

Plánovaný konec stavu zdravotnické krize, který americká vláda vyhlásila na začátku pandemie covidu-19. Vláda USA mimo jiné přestane vyžadovat očkování na tuto nemoc po zahraničních návštěvnících, také přestane platit opatření umožňující plošné a okamžité vyhošťování migrantů.

Autoři: ,