Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněmovna bude schvalovat státní rozpočet a startuje plošné antigenní testování

Domovy pro seniory obdržely rychlotesty na koronavirus a okamžitě začaly s testováním. Jedním z nich je i Centrum pro seniory Clementas. foto:  Petr Topič, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Začíná testování na nemoc covid-19 prostřednictvím tzv. antigenních testů pro každého zájemce. Testování bude hrazeno ze zdravotního pojištění, test je možné opakovat jednou za pět dní až do 15. ledna. Bude ho možné absolvovat na současných odběrových místech a v ordinacích lékařů, kteří se dobrovolně přihlásí.

Pokračuje schůze sněmovny. Poslanci budou schvalovat státní rozpočet na příští rok. Vláda zatím nemá pro návrh podporu. Opoziční strany mimo jiné kritizují, že rozpočet, počítající se schodkem 320 miliard korun, nezahrnuje dopady daňového balíčku, který Senát ve čtvrtek s úpravami vrátil do dolní komory. Zatím je nejasný postoj komunistů.

Europoslanci budou mimo jiné schvalovat spojení unijních peněz a vlády práva, kvůli němuž Maďarsko a Polsko blokovalo rozpočet. Europarlament také slavnostně udělí Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. V říjnu ocenil běloruskou demokratickou opozici jako vyjádření podpory protestům proti výsledkům prezidentských voleb.

Senát má projednávat mimo jiné zpřísnění pravidel pro vlastnictví zbraní, zmrazení platů ústavních činitelů nebo zavedení sankcí pro firmy, které poruší opatření proti koronaviru.

Německo nejméně do 10. ledna výrazně zpřísňuje protiepidemická opatření. Zavře se většina obchodů i školy. V Londýně začínají platit zpřísněná opatření proti šíření koronaviru. Očekává se, že slovenská vláda rozhodne o zpřísnění karanténních omezení.

V 11:30 má začínat tisková konference ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o dvou zákonech, které měly v prvním nouzovém stavu pomoci nájemníkům v bytech i firmám v pronajatých prostorách. Pronajímatelé jim nemohli dát výpověď, pokud se kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím ekonomickým dopadům opozdili s nájmem. Návrh na zrušení podali senátoři.

Klienti domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem mohou na vycházky. Podmínkou je používání respirátoru alespoň třídy FFP2 nebo KN95.

U pařížského soudu by měl padnout verdikt v procesu se 14 lidmi, kteří podle prokuratury pomáhali pachatelům teroristických útoků na redakci časopisu Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami v roce 2015.

Začíná výstava s názvem Kdyby stěny mohly mluvit. Autorkou je teoretička architektury a znalkyně díla Adolfa Loose Leslie Van Duzerová. Představí kreslený příběh Müllerovy vily skrze dvanáct ilustrací místností v domě, jež se staly svědky dění v tomto díle architekta Adolfa Loose. Výstava bude veřejnosti zpřístupněna dle aktuálních nařízení vlády.

Židovské muzeum v Praze zpřístupní Španělskou synagogu, která prošla rok a půl trvající rekonstrukcí. K vidění bude nová expozice, vnášející nový pohled na dějiny židovské komunity v Čechách na Moravě.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat