24. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Sněmovna si zvolí místopředsedy, Zeman se vrátí z Ruska a Zimbabwe bude mít nového prezidenta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Setkání Miloše Zemana s Vladimirem Putinem v Soči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setkání Miloše Zemana s Vladimirem Putinem v Soči. | foto: Twitter Jiřího Ovčáčka.

Praha Zimbabwe bude mít po 37 letech, završených armádním převratem, nového prezidenta, poslanci by měli volit místopředsedy sněmovny a Miloš Zeman zakončí svou pětidenní cestu po Rusku návštěvou Jekatěrinburgu.

Poslanci si zvolí místopředsedy. Během pokračování ustavující schůze Poslanecké sněmovny by se měli dnes od dopoledních hodin volit místopředsedové sněmovny. Již dříve se mluvilo o místopředsednických postech pro Tomia Okamuru (SPD) a Vojtěcha Filipa (KSČM). Bude se také rozhodovat o zřízení výborů. Po čtvrtečním jednání sněmovních stran je přitom pravděpodobné, že hnutí ANO bude mít předsedy v sedmi výborech, Demokratický blok, tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, obsadí čtyři předsednická křesla a po dvou výborech povedou Piráti, SPD a KSČM. Na ČSSD vyzbyde jedno místo v čele výboru.

Kdy se rozhodne o druhém Babišově vydání? Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru v novém složení určí termín a program další schůze. Na ní by se mohli začít zabývat novou policejní žádostí o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo.

Nový prezident Mnangagwa. Zimbabwe bude mít po 37 letech vlády Roberta Mugabeho nového prezidenta. Hlavou země zmítané nepokoji a hlubokými ekonomickými problémy se stane bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa, jehož dřívější sesazení Mugabem vyvolalo armádní převrat.

Zeman na česko-ruském fóru. Prezident Miloš Zeman dnes v Jekatěrinburgu završí pětidenní oficiální státní návštěvu Ruska. Zúčastní se česko-ruského podnikatelského fóra, v dopoledních hodinách mu bude udělen čestný doktorát Uralské federální univerzity, následně uctí památku československých legionářů a pak si prohlédne kompletaci letadel L 410. Kolem poledne se vrátí zpět do Prahy.

Verdikt o Nikulinovi. Vrchní soud v Praze dnes projedná stížnost údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina proti rozhodnutí o přípustnosti vydání do USA. Nikulina zadržela česká policie loni v říjnu v pražském hotelu. O mužovo vydání žádají jak Spojené státy, tak i Rusko. Nikulin v minulosti uváděl, že nechce být vydán nikam, že ale dává přednost extradici do vlasti. Poté, co pražský městský soud v květnu označil za zákonné vydání do obou zemí, napadl Nikulin obě rozhodnutí stížností. Podle informací Českého rozhlasu však později stížnost ohledně Ruska stáhl, takže rozhodnutí o přípustnosti extradice do Ruska je již pravomocné.

Odloží se vyšetřování ČEZ? Albánský soud by dnes mohl rozhodnout o návrhu prokurátora na zastavení vyšetřování energetické společnosti ČEZ kvůli možné korupci. Vyšetřování se týká peněz, které česká firma v roce 2009 poslala na účet kosovského lobbisty Nua Kalaje. Tomu za éry generálního ředitele Martina Romana přišlo ve dvou transakcích na účet celkem sedm milionů eur (nyní asi 178 milionů korun).

  • 0Diskuse


Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky