11. října 2017 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Sobotka se bude vyptávat na údajný boj Škodovky a VW. Co bude dál s Katalánskem?

Automobilka Škoda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Škoda. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se bude zajímat o situaci v mladoboleslavské Škodě Auto. Budeme také sledovat situaci v Katalánsku, které se chce odtrhnout od Španělska. Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý pronesl poměrně umírněný projev, ve kterém sice potvrdil snahu o samostatnost, zároveň ale uvedl, že předtím chce jednat s Madridem.

- Předseda vlády Bohuslav Sobotka se setká s vedením společnosti Škoda Auto a také s vedením odborových zástupců společnosti. Premiér chce na jednání prodiskutovat a osobně ověřit informace o možném přesunu části produkce společnosti Škoda Auto z ČR do Německa. Zpráva vzbudila v Česku velký rozruch už vzhledem k tomu, že Škodovka je jedním z největších zaměstnavatelů v republice. Vedení firmy ji ale později dementovalo. Premiér se bude také zajímat o další strategický rozvoj společnosti v ČR a podepíše memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu v Česku. 

- Senátoři budou projednávat zákony schválené Poslaneckou sněmovnou na její poslední schůzi, mezi jinými antidiskriminační zákon nebo zákon o rozpočtových pravidlech. Horní komora projedná také mezinárodní smlouvy, senátní návrhy zákonů, například zákona o elektronické evidenci tržeb. Senátoři by se měli zabývat i těžbou lithia v ČR.

- Uskuteční se poslední schůze vlády před sněmovními volbami. Na programu je mimo jiné návrh na změnu v seznamu utajovaných informací, návrh na vyloučení některých tržeb z evidence tržeb, návrh výše a podmínek odměňování odsouzených osob zařazených do práce ve výkonu trestu, zpráva o plnění státního rozpočtu za první pololetí 2017, zpráva o nutnosti zajištění ekonomických zájmů státu při využití kritických superstrategických surovin, analýza legislativního řešení dopadů revidované směrnice o zbraních nebo návrh na vyslovení souhlasu s přelety a průjezdy ozbrojených sil jiných států přes ČR v příštím roce.

- V krematoriu Strašnice se uskuteční poslední rozloučení se světoznámou cembalistkou Zuzanou Růžičkovou, která zemřela 27. září ve věku 90 let. 

-  Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude uzavřena západní trouba tunelu Mrázovka ve směru na Zlíchov. Druhá trouba bude jednosměrná s původním směrem provozu. Uzávírka potrvá od 23:00 do 05:00. 


- Pokračuje soud s mužem, který loni v prosinci na dálnici D10 u Mladé Boleslavi vybrzdil auto, ve kterém zemřel osmiměsíční kojenec. 

- Budeme sledovat napjatou situaci v Katalánsku. Španělský premiér Mariano Rajoy vystoupí v parlamentu k posouzení situace v tomto regionu.

- V ruském Soči se sejdou hlavy států a vlád postsovětských zemí. Jednat má také vedení Euroasijské hospodářské unie, bezcelního prostoru, který kromě Ruska zahrnuje Bělorusko, Kazachstán, Arménii a Kyrgyzstán.

-  Mezinárodní měnový fond vydá pololetní zprávu o globální finanční stabilitě.

- Návštěvníkům se otevře tradiční knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem. Největší knižní veletrh na světě každoročně navštíví statisíce lidí a vystavuje na něm kolem sedmi tisíc vydavatelství. Své brány uzavře 15. října.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz