27. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Sobotka se sejde s čínským premiérem a papež navštíví problematickou Barmu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Papež František. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František. | foto: Reuters

Praha Premiér Bohuslav Sobotka se setká se svým čínským protějškem, papež František navštíví Barmu v historicky první papežské návštěvě a německý prezident bude jednat s poslaneckými frakcemi po krachu jednání o nové vládě.

Sobotka v Budapešti. Premiér Bohuslav Sobotka se v Budapešti na každoročním zasedání zemí střední a východní Evropy a Číny na úrovni šéfů vlád sejde se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. V plánu je večerní bilaterální jednání následované galavečeří u příležitosti summitu.

Papež, Barma a Rohingové. Papež František dnes zahájí návštěvu Barmy, země, kde devadesát procent obyvatelstva tvoří buddhisté a z níž v posledních měsících přicházely informace o genocidě muslimské menšiny Rohingů. Od konce srpna jich do sousedního Bangladéše uprchlo přes půl milionu. Jde o vůbec první papežskou návštěvu země v historii.

Staré ekologické problémy. Nejvyšší kontrolní úřad dnes zveřejní výsledky kontroly odstraňování starých ekologických zátěží, které před privatizací způsobily státní podniky. Kontrolovanými institucemi byly ministerstvo financí a ministerstvo životního prostředí v letech 2011 až 2016.

Německý prezident zasahuje. Budeme sledovat i vývoj v Německu po krachu jednání o nové vládě. Prezident Frank-Walter Steinmeier bude jednat se šéfy poslaneckých frakcí Zelených, CDU/CSU a Levice.

Magistrát o Metropolitním plánu. Pražský magistrát chystá od půl desáté tiskovou konferenci ke zveřejnění dlouho očekávaného Metropolitního plánu. Zúčastní jí se pražská primátorka Adriana Krnáčová, náměstkyně primátorky Petra Kolínská a ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřej Boháč.

Hendrixovi by bylo 75. Kytarový mág Jimi Hendrix, který zemřel ve věku pouhých 27 let, by se dnes dožil pětasedmdesátin. Časopis Rolling Stone jej v roce 2011 vyhlásil nejlepším kytaristou historie. Ke smůle své i svých fanoušků měl Hendrix slabost pro různá narkotika. V polovině září 1970 byl v Londýně nalezen mrtev. Podle lékařské zprávy se udusil po požití velkého množství alkoholu a prášků na spaní. Dodnes se ale spekuluje, zda se nejednalo o sebevraždu, či dokonce vraždu.

  • 0Diskuse
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz